Alapelvek a nyugtalan piacoknak
Amekkora elégedettség jellemezte a kétnapos csúcs részvevőit, hogy sikerült nemzetközi szintre emelni a válságkezelést, legalább akkora aggodalom csendült ki a nyilatkozatokból, vajon az euróban számolva is ezermilliárdokra tehető állami (adófizetői) kötelezettségvállalás elegendő-e a "keményen dolgozó családok megtakarításainak megőrzésére". S ha nem, mégis mi egyebet lehet tenni. A magyar küldöttséget vezető Gyurcsány Ferenc kormányfő Veres János pénzügyminiszter társaságában tegnap kora reggel visszautazott Budapestre, hogy az Európai Központi Bank Magyarországra is kiterjesztett likviditásbővítő akciójának hatásait már a helyszínen értékelhesse, s az uniós közlemény megfogalmazásának diplomáciailag kényes feladatát Göncz Kinga külügyminiszterre hagyta.
A találkozó csütörtöki zárása után a családok védelmében a gazdasági növekedés ösztönzését is zászlajára tűző Gordon Brown brit miniszterelnök azt mondta, a csúcs legfontosabb üzenete néhány alapelvben megragadható: átláthatóság, banki stabilitás, integritás, felelősség és globális vezetés. Ez azonban nagyon is átláthatóan nem nyugtatta meg a nyugtatóra váró piacokat, amelyek csütörtökön is lefele ereszkedtek, s hamar nyoma veszett a hétfői reménykedésnek. Újabb bankok jelentettek nagy veszteségeket, a Merrill Lynch, a Citi és a svájci Credit Suisse. A jegybankoknak pedig további, nagy összegű likviditásbővítő akciókkal kellett megjelenniük a piacokon.
A nehezen értelmezhető alapelveken túl cselekvési programot azért is felvázoltak a huszonhetek. Mint Sarkozy francia államfő, az EU soros elnöke szerda éjszaka elmondta, szombaton Barroso bizottsági elnök társaságában az Egyesült Államokba utazik, s Bush elnökkel egyezteti az euróövezeti csúcson elfogadott tervet. A jövő héten a Sarkozy-Barroso kettős Kínába látogat, s ott is szót ejt a megoldásról.
Az euróövezeti csúcstalálkozón a bankközi hitelek állami garantálásában egyeztek meg, s abban, hogy szükség esetén a kormányzat vásárolhat banki részvényeket. A tegnap véget ért teljes uniócsúcs ezt támogatta, amint azt is, hogy nemzetközi találkozón essék szó a Bretton Woods II-ről, azaz a globális pénzügyi rendszer reformjáról, a Nemzetközi Valutaalap válság-előrejelző szerepének növeléséről - ez egyébként lassan évtizedes elképzelés. Az unió maga is létrehoz egy krízismenedzselő csoportot, szakértői szinten egyeztetést kezdeményez a felügyeleti rendszer átgondolásáról, de a magyar részről sürgetett egységes európai pénzügyi felügyelet létrehozásáról egyelőre szó sincs. Ám a nemzeti szervezetek vezetői ezentúl havonta találkoznak. Egyebekben az Európai Parlament gyorsított eljárásban jóváhagyta a számviteli szabályok módosítását, s természetesen folyik a tőkekövetelmények, a betétgarancia-előírások igazítása és a hitelminősítők megregulázása.
A nagy pénzügyi terheket takaró klímacsomag sorsát illetően úgy döntöttek, hogy marad a húszszázalékos károsanyag-csökkentési cél 2020-ig, de az egyes országok eltérő gondjait figyelembe veszik a decemberig tartó egyeztetések során. Göncz Kinga szerint ez annyiban eleget tesz a magyar kéréseknek, hogy törekedni lehet a mostaninál jobb kompromiszszumra.
Az Európai Parlament szocialista frakciója a jövő héten határozatot terjeszt be az EP-ben, amely tartalmazni fogja Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök javaslatát az Európai Pénzügyi Felügyeleti Intézet felállításáról - jelentette be Martin Schultz frakcióvezető. Mint rámutatott, az európai szocialisták határozottan támogatják Gyurcsány kezdeményezését, mivel szükségesnek látják a nemzetközi pénzügyi rendszer azonnali reformját. Schultz üdvözölte a "a nemzeti szolidaritás jegyében" szombatra összehívott nemzeti csúcsot és emlékeztetett rá, hogy válságos időszakban a "nemzeti egység mindennél fontosabb, a politikai nézetkülönbségeket ilyenkor félre kell tenni". A frakcióvezető abból az alkalomból tette közzé nyilatkozatát, hogy a válságra való tekintettel elhalasztották Gyurcsány e hétre tervezett megbeszéléseit az európai szocialista pártcsalád vezetőivel, illetve találkozóját az EP második legerősebb frakciójának tagjaival. (Munkatársunktól)