Több ezer tiltakozó tanár Bukarest utcáin

Több ezer román pedagógus követelt ötvenszázalékos béremelést, és távozásra szólította fel a kormányt egy tegnapi bukaresti demonstráción. Az oktatási szakszervezetek elégedetlenségét az váltotta ki, hogy a kabinet visszakézből megtámadta az alkotmánybíróságon a parlament egyik korábbi határozatát, amely szerint októbertől ötven százalékkal nő a közoktatásban dolgozók bére.

A taláros testület éppen a tegnapi demonstráció idején hozta nyilvánosságra határozatát, elutasítva a kormány keresetét. A kormány arra hivatkozva fordult az alkotmánybírósághoz, hogy a többletkiadásra nincs fedezet a költségvetésben. Az alkotmánybíróság az alaptörvény értelmében viszont csak akkor bólinthatott rá a parlament döntésére, ha megvan a szükséges fedezet. Calin Popescu Tariceanu liberális miniszterelnök a parlamenti döntés után sietve leszögezte, hogy a büdzsé csak a korábbi elképzeléseknek megfelelő, kilencszázalékos béremelést bírja el. Bírálatához csatlakozott Traian Basescu államfő is, aki felelőtlenséggel vádolta meg a politikusokat és a szakszervezeteket. Szerinte a gazdasági válság begyűrűzéseként ez idézte elő a múlt héten a lej leértékelődését.

Kijátszva a populista kártyát, a javaslattal az ellenzéki PSD állt elő, tudván: a népszerűségüket féltő pártok egyike sem kockáztatná meg, hogy ellene szavazzon. A szociáldemokraták dörzsölhetik is a tenyerüket, hiszen az alkotmánybíróság döntése után a labda Basescuhoz került, aki vagy kihirdeti a jogszabályt, vagy visszaküldi azt a törvényhozásnak. Az első esetben a kabinet nehéz választás elé kerül, és ha nem hajlandó végrehajtani a parlament döntését, be kell nyújtania a lemondását. Tariceanu Brüsszelből sokatmondóan úgy reagált az alkotmánybírósági határozatra: Románia érdeke, hogy egy ilyen döntés ne lépjen életbe - még ha ellenző magatartása politikailag büntetéssel ér is fel számára. Valószínűbb azonban, hogy az államfő a honatyák elé utalja vissza a határozatot, és ez másodszori nekifutásra elbukik a szavazáson.

A PSD így is, úgy is elérheti célját. Bár a párt a népszerűségi listákon csak a második helyen áll a Basescu égisze alatt működő ellenzéki demokrata liberálisok mögött (akik elvben ellenzik a béremelést célzó kísérleteket), a parlamenti döntés körüli csörte fordíthat a helyzeten. Erre utal, hogy a köztisztviselők és az egészségügyi alkalmazottak is az oktatási szakszervezetekhez hasonló követelésekkel álltak elő.

Fejleszti oktatási, kutatási, tudományos együttműködését a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) és a Debreceni Egyetem - erről határozott a két felsőoktatási intézmény vezetősége. Fésüs László, a Debreceni Egyetem rektora és Dávid László, az EMTE vezetője tegnap Kolozsváron öt évvel meghosszabbította a két intézmény között 2003 óta létező együttműködési megállapodást. A most aláírt változatban nagy hangsúly esik a mesterképzési együttműködésre. Ennek keretében a két oktatási intézmény közös mesteri szakok indítását tervezi. (MTI)

Tüntető tanárok, megélhetési matematika
Tüntető tanárok, megélhetési matematika
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.