Obama gazdaságélénkítő programot hirdetett
Á-l-l-á-s-o-k, szótagolta Barack Obama, hogy mindenki jól értse. A legfrissebb felmérés szerint republikánus ellenfelénél tízpontos különbséggel, 53:43 arányban jobban álló illinois-i szenátor ohiói kampánykörútján vázolta gazdasági programjának legújabb részleteit. John McCain most fáziskésésben van, az ő elképzeléseit az amerikai sajtó is morzsákból gereblyézi össze, hogy Obamáéival párba állíthassa. A gazdaság márpedig most utcahosszal az vezeti az amerikaiakat izgató kérdések sorát - legyen szó akár háztulajdonosokról, kisbefektetőkről vagy "csak" a munkahelyüket féltő kékgallérosokról. A harmadik, egyben utolsó tévévitát szerda este tartják, a New York állambeli Hofstra Egyetemen. Ezt az államot eleve kéknek, azaz a demokraták javára jelölik be, Ohio viszont kulcsállam, Pennsylvania és Florida mellett az egyik legfontosabb az egész elnökválasztás kimenetele szempontjából.
Obama hétfőn beharangozott lépései elemzők szerint 60 milliárd dolláros kiadást jelentenek, egész gazdaságélénkítő csomagja pedig 175 milliárd dollárt. A munkáltatók minden egyes felvételnél 3000 dolláros adókedvezményt kapnának, hogy javuljanak a foglalkoztatottsági adatok. A munkanélküliség ötéves csúcson, 6,1 százalékon áll, és elemzők szerint 7-7,5 százalékra is felszökhet. Pár hete csaknem félmillióan jelentkeztek munkanélküli-járulékért; ez a szeptember 11-e utáni idők óta páratlan. A receszszióba süllyedő Egyesült Államok közel egymillió álláshelyet veszített az elmúlt egy évben. Figyelemre méltó, hogy McCain kivonta kampányát Michiganből, ahol a legroszszabb az országban a foglalkoztatottság. Sőt a detroiti Nagy Hármak megfogyatkoztával - a GM, miután a Ford kikosarazta, a Chryslerrel tárgyal az egyesülésről - nagy elbocsátási hullám várható az amerikai autóiparban. Obama az iparág megmentésére 50 milliárd dollár hitelgaranciát adna a hármaknak környezetbarát technológiák fejlesztésére. (A Toyota a hibrid autóival elhúz az amerikai gyártók mellett az eladási adatokban.) A demokrata jelölt tizenhárom héttel meghosszabbítaná a most legfeljebb 26 évig járó munkanélküli-járulékot. Ötvenmilliárd dollárt szánna annak ösztönzésére, hogy az egyes államok nagy infrastrukturális beruházásokkal kössék le a munkaerőt.
A konzervatív gazdaságpolitikát valló McCain - akinek nem a legjobbkor jön, hogy a pénzügyi válság éppen kivonja a divatból a deregulációt, mint (ahogy Soros György a minap fogalmazott) "meghatározó hitvallást" - az adókedvezményekben bízik. Mindenkinek ilyet kínál, de ez persze a szegényeknek néhány dollárt, míg a gazdagoknak szép megtakarítást jelent. Harmincöt százalékról, tíz százalékponttal levinné a társasági adót. Leginkább proaktívnak tekinthető elképzelése, hogy mintegy 300 milliárd dolláros ráfordítással (a 700 milliárdos mentőcsomag részeként) felvásároltatná a jelzáloghiteleket (tehát nemcsak az értékpapírokba csomagolt hitelszármazékokat), és rögzített kamatozású, a kormány által garantált hitelekkel váltaná fel azokat. Ebből viszont csak azon háztulajdonosok részesednének, akiknek hitelképességét az eredeti jelzáloghitelre vonatkozóan viszszamenőleg is megállapítják. A probléma súlyosságát jelzi, hogy a házlezárások, zálogjog-érvényesítések jövőre a kétmilliós tömeget is elérhetik - az ingatlannál kevésbé van égetőbb kampánytétel a két vezető elnökjelölt számára.