Dvorácek: Már nincs jelentősége, hogy Milan Kundera jelentett-e fel
Úgy véli, hogy az ügyet napvilágra hozó cseh történészek és a hetilap le akarják őt járatni.
"Tudta, hogy feljelentették, ma már nem fontos számára, ki tette" - mondta Marketa Dvorácek Novák, a regényíró által feljelentett volt katonai pilóta felesége. Hozzátette: nem lepődtek meg azon, hogy Kundera belekeveredett az ügybe, jelentette a CTK a Respekt című lapra hivatkozva.
A cseh nemzeti emlékezet intézetének egyik történésze feltárt egy dokumentumot, amely szerint Kundera besúgta 1950-ben a kommunista állambiztonsági szolgálatnak egyik egyetemi kollégiumi lakótársnőjének barátját, Dvoráceket, aki a nyugati hírszerzés számára dolgozott. Könnyen halálra ítélhették volna Dvoráceket az akkori törvények értelmében, de végül 22 évi börtönbüntetést szabtak ki rá. Ebből 14 évet töltött le ténylegesen, fogságának legnagyobb részében uránbányában dolgoztatták.
"Az ötvenes években sokan fanatikus hívei voltak a kommunista rezsimnek az akkori hírességek közül" - mondta Dvorácek felesége. "Kundera jó író, de sohasem voltak illúzióm emberi alkatát illetően" - tette hozzá. Kundera mindenesetre sohasem kereste meg később Dvoráceket, hogy bocsánatot kérjen tőle - tűnt ki a feleség szavaiból. Azért beszélt minderről ő az újságíróknak, mert jelenleg 80 éves férje nemrégiben szívrohamon és agyvérzésen esett át, és kímélni kell az izgalmaktól.
Dvorácek 1949-ben szökött át az akkori Nyugat-Németországba. A müncheni menekülttáborban beszervezte egy amerikaiak által pénzelt hírszerzőszolgálat. 1950-ben visszaküldték Csehszlovákiába azzal a megbízással, hogy igyekezzék megnyerni a csehszlovák vegyipar egyik nagyüzemének igazgatóját a Nyugattal való együttműködésnek. Prágában találkozott egy korábbi nőismerősével, bizonyos Iva Militkával, és az ő kollégiumi lakószobájában hagyta a bőröndjét, amíg szállást talál magának. Amikor visszatért bőröndjéért, már vártak rá az állambiztonsági szolgálat (StB) nyomozói. Ő azt gondolta, hogy Militka jelentette fel, a Respekt jelentése szerint azonban Kundera. (Kundera a Prágai Filmakadémián tanult akkoriban, és ugyanabban kollégiumban lakott, ahol Militka.) A folyóirat a prágai VI. kerületi rendőrség egy 1950. március 14-i dokumentumára hivatkozik. A dokumentum rögzíti, hogy Kundera tett bejelentést a rendőrségen Dvorácek felbukkanásáról, és ő közölte, mikor megy vissza a "körözött személy" bőröndjéért a kollégiumba. A szóban forgó dokumentum nemrégiben került ki a cseh rendőrség levéltárából.