Háborúba torkollhat a kongói-ruandai ellentét

Segélyszervezetek szerint százezren menekültek el otthonukból az elmúlt két hónapban a Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK, az egykori Zaire) keleti részén, ahol augusztusban ismét fellángoltak a harcok a lázadó Laurent Nkunda tábornok és a kormány katonái között. Nkunda 2004-ben lázadt fel a KDK kormánya ellen, azóta számos tűzszüneti és békemegállapodást kötött, majd szegett meg.

Most ráadásul fennáll a veszélye, hogy a konfliktus nemzetközivé szélesedik: a KDK azzal vádolja a szomszédos Ruandát, hogy fegyveresei átlépték a határt, és behatoltak a kongói városba, Gomába azért, hogy Nkundát segítsék. A KDK azt is elképzelhetőnek tartja, hogy Ruanda átfogó támadásra készül, és az ENSZ BT összehívását sürgeti.

A konfliktus gyökerei a hutuk és a tuszik ellentétére nyúlnak vissza. Nkunda azt állítja, hogy csapatai a Ruandával határos területeken élő tuszi lakosságot védik a szélsőséges hutu milicistáktól (Demokratikus erők ruanda felszabadításáért - FDLR), akik 1994-ben szöktek át a szomszédos Ruandából. A KDK-t keletről határoló országban akkor hutu szélsőségesek nyolcszázezer tuszit és mérsékelt hutut öltek meg.

A KDK-ban öt év véres háború után, 2003-ban alakult átmeneti kormány, 2006-ban pedig az első demokratikus választásokon elnökké választották Joseph Kabilát. Az ENSZ 17 ezer fős békefenntartó csapattal van jelen az országban (a Monuc a legnagyobb ENSZ-misszió), ám a közállapotokat máig sem sikerült stabilizálni. Az FDLR, Nkunda csapatai és a kormánykatonák egyaránt fosztogatnak és kegyetlenkednek, menekülésre kényszerítve a polgári lakosságot. 1998 óta a polgárháború következményei (főleg éhínség és betegségek) miatt becslések szerint több mint ötmillióan vesztették életüket a KDK-ban.

Az évek során számtalanszor vádolta meg a KDK a ruandai kormányt azzal, hogy Nkundát támogatja, amit Kigali minden esetben tagadott. A Monuc vizsgálatot indított az ügyben, ám nem lesz könnyű megállapítani, valóban ruandai katonák jártak-e Gomában. Nkunda és fegyveresei ugyanis ruandai egyenruhát hordanak, és egy olyan helyi nyelvet beszélnek, amelyet a határ mindkét oldalán élők használnak - írja a Reuters.

Ruanda viszont többször is azzal vádolta a KDK kormányát, hogy támogatja a területén berendezkedett hutu felkelőket, az FDLR-t. Ruanda külügyminisztere, Rosemary Museminari most is sietett hangsúlyozni: országának nincs oka megtámadni a KDK-t vagy segítséget nyújtani Nkundának. - Ruanda csak biztosítani akarta a határait az olyan, KDK területén tartózkodó lázadók ellen, akik népirtást követtek el Ruandában, és "zűrzavart okoztak" a térségben - tette hozzá a miniszter. Ruanda már kétszer rohanta le a KDK-t, és a kormány továbbra is úgy gondolja, hogy a hutu FDLR a Kongói Demokratikus Köztársaságot bázisul használva próbálja meg ismét destabilizálni az országot - írja a BBC.

Kongói kormánykatonák Goma térségében
Kongói kormánykatonák Goma térségében
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.