Négyen maradtak a "latrok"

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter szombaton írta alá a dokumentumot, amely leveszi Észak-Koreát a terroristaállamok listájáról. A lépés röviddel követi Christopher Hill államtitkár phenjani útját, amelyről az amerikai sajtó is igen kevés részletet tudhatott meg.

Az észak-koreai rezsim 2002-ben még Irakkal és Iránnal együtt alkotta az eredeti hármas listát, amelyet George W. Bush elnök - reagani fordulattal - a gonosz tengelyeként nevezett meg. Sőt az elnök alig néhány hete, az ENSZ közgyűlése előtt azt mondta: az olyan országokat, mint Észak-Korea és Irán, távol kell tartani az atomfegyverektől, és ehhez fontolóra kell venni újabb szankciók elfogadását ellenük.

Noha a Kim Dzsong Il vezette rendszer éppen most tiltotta ki az ellenőröket a jongbjoni atomerőműből, a plutóniumgyártáshoz való visszatéréssel fenyeget, sőt újabb atomkísérletre készülhet, a Fehér Házban Hill útja nyomán úgy vélik: vannak lehetőségek a diplomáciai manőverezésben. Amerikai külügyi források szerint az elnök el akarja kerülni, hogy egy elidegenített Észak-Korea hivatali idejének utolsó száz napjában hajtson végre atomkísérletet. Az előző napokban feltűnően hallgatag Hill állítólag tető alá hozott egy egyezményt Phenjanban - ennek szövegét, egyes pontjait nem hozzák nyilvánosságra. Források szerint az észak-koreaiak három ponton engedtek. Elvileg lehetővé teszik egyes létesítmények ellenőrzését, illetve a szakértők mintákat vehetnek a környezetből. Belementek továbbá abba, hogy dél-koreai és japán ellenőrök is vizsgálódjanak. A The Washington Post forrásai szerint így is hónapokba, ha nem évekbe telhet, amíg válaszok születnek az Észak-Koreával kapcsolatban felmerülő kérdésekre.

Mindez Washingtont, illetve szövetségeseit, a nemzetközi hatokat is megosztja. Az adminisztráción belül is sokan emlékeztetnek, hogy hiábavaló és veszélyes az észak-koreaiak korábban is betartatlanul maradt ígéreteire számítani. John McCain szenátor, republikánus elnökjelölt óva intette a Bush-kormányt, hogy csak egy egyezség kedvéért megállapodást kössön. Demokrata ellenfele, Barack Obama viszont "óvatos előrelépésről", illetve arról beszélt, hogy az ázsiai ország levétele a terroristalistáról "megfelelő válasz". Japán a nemzetközi hatok egyikeként külön neheztel most az Egyesült Államokra, bár Bush pénteken telefonon külön győzködte Aszo Taro miniszterelnököt. A Washingtonban tárgyaló Soicsi Nakagawa pénzügyminiszter szerint ugyanakkor az amerikai döntés "rendkívül sajnálatos".

Észak-Korea levétele és az iraki változások után Irán Szíriával, Kubával és Szudánnal együtt található a terroristalistán. Ezeket az államokat exportkorlátozás és segélyembargó sújtja. Nyolc éve már felmerült Észak-Korea levétele, de az akkoriban ugyancsak a Fehér Ház elhagyására készülő Bill Clinton engedett a japán aggodalmaknak.

Két kubai labdarúgó hagyta el csapatát a szombati USA-Kuba világbajnoki selejtező előtt, és "szívódott fel" az Egyesült Államokban. A havannai állami televízió szerint "elárulták a csapat egységét, engedtek a birodalmi pénz kísértésének". A tavasszal a Floridában vendégszereplő kubai utánpótláscsapat hét játékosa már olajra lépett. A vb-selejtezőt egyébként 6:1 arányban az amerikaiak nyerték. (Sz. L. L.)

Dél-koreai újságírók nézik az észak-koreai atomerőmű hűtőtornya demonstratív felrobbantását
Dél-koreai újságírók nézik az észak-koreai atomerőmű hűtőtornya demonstratív felrobbantását
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.