Oroszország az atlanti nyomulástól tart
Dmitrij Rogozin orosz NATO-képviselő szerint a főtitkárnak erre - az ENSZ BT összes állandó tagja, így Oroszország és Kína jóváhagyása nélkül - nem volt felhatalmazása. Az Izvesztyija orosz napilapnak nyilatkozó Rogozin szerint a "kamrában, paplan alatt" szeptember végén aláírt dokumentum lényegében szabad kezet ad a NATO-nak, hogy békefenntartás címén bárhol katonai beavatkozást indítson. - A megállapodást nem ismerjük el, és Ban Ki Mun személyes véleményének tekintjük - mondta a dokumentum nyilvánosságra kerülése után Rogozin.
A NATO szóvivője értetlenségét fejezte ki az orosz reakció nyomán. James Appathurai a NATO-tagállamok védelmi minisztereinek budapesti találkozóján kijelentette, hogy Oroszországot a szokásos rendben tájékoztatták a készülő megállapodásról. Ugyanakkor az ENSZ állandó orosz képviselője, Vitalij Csurkin elmondta: csak ígérték a tájékoztatást.
Moszkva a NATO további térnyeréseként értelmezi a megállapodást, amely Oroszország elszigetelésére irányul. Az orosz vezetés ezt egy sorba illeszti a NATO keleti - Ukrajnára és Grúziára terjedő - bővítési tervével. A dokumentum ezért - noha bizonyos területeken korábban is együttműködött az ENSZ és a NATO - tovább növeli a bizalmatlanságot a NATO és Moszkva között, amelyek viszonya az augusztusi dél-oszétiai grúz-orosz fegyveres konfliktus nyomán hűlt le, a NATO és Oroszország együttműködési programjainak befagyasztását eredményezve.
Moszkvai értelmezés szerint a budapesti találkozón "Oroszországgal szembeni biztonsági kérdések" megvitatása folyik, ezt bizonyítja az is, hogy most ülésezik először miniszteri szinten az augusztusban létrehozott NATO-Grúzia tanács is. A tanács azt vitatja meg, hogy a dél-kaukázusi ország milyen segítségre és katonai együttműködésre számíthat a konfliktus után. Orosz értelmezésben ez a gyakorlatilag - az augusztusi egyoldalú orosz elismerés után pedig hivatalosan is - független Dél-Oszétiát fegyverrel visszahódítani kívánó Mikhail Szaakasvili grúz elnök rezsimjének nyugati támogatását jelenti. A NATO és az ENSZ Moszkva részéről kritizált egyezménye pedig lehetővé teszi, hogy a Kreml szerint egyre kevésbé partnerként viselkedő szövetség megjelenhessen az "ENSZ-biankó" által biztosított békemisszióra hivatkozva Oroszország kaukázusi határainál.