Cél: a szomáli kalózok

A NATO hadihajókat küld még az év vége előtt a Szomália partjainál garázdálkodó kalózok ellen - jelentette be James Appathurai, a szövetség szóvivője.

A NATO védelmi miniszterei budapesti informális tanácskozásukon állapodtak meg arról, hogy a szövetség hadihajói próbálják visszaszorítani a kalózkodást, és kísérik az ENSZ segélyszállítmányait. Szomália partjainál, ahol a világ hajóforgalmának egytizede elhalad, egyre gyakoribbak a kalóztámadások. Tegnap egy panamai zászló alatt közlekedő hajót fogtak el, egy iránit elengedtek, és még legalább egy tucatot tartanak fogva kikötőikben. Szeptember végén egy ukrán teherhajót raboltak el, amely fegyvereket - köztük harminchárom T-72-es harckocsit - szállított. A kalózok húszmillió dollárt kérnek váltságdíjként.

A kalózkodás központja Puntföld, Szomália fél autonóm tartománya, ahol jövedelmező üzletté vált a hajók elrablása. A BBC tudósítója szerint Eylben, a "kalózvárosban" valóságos iparrá lett az elrabolt hajók legénységének ellátása. A kalózok étvágya növekszik: már olajszállító hajókra is rálőnek, ami környezeti katasztrófával fenyeget. Fegyveres kísérő nélkül segélyszállítmányokat sem lehet Szomáliába juttatni - pedig ott legalább hárommillióan szorulnak élelmiszersegélyre. Az ENSZ a hét elején felszólította a hadihajókkal rendelkező országokat, lépjenek fel a kalózkodás ellen - írja a Reuters.

Szomáliának 17 éve nincs működő kormánya. A kelet-afrikai országban teljes a káosz. A szellemvárossá vált fővárosból, Két évvel ezelőtt etióp katonák - amerikai segítséggel - kiűzték az Iszlám Bíróságok Koalícióját a fővárosból, és átmeneti kormány alakult. Az iszlamista felkelők azonban újra felvették a fegyvert, és egyre hevesebb támadásokat intéznek a kormány katonái, az Afrikai Uniónak (AU) az elnöki palotát védő békefenntartói és az etióp hadsereg ellen. Az USA szerint a felkelők kapcsolatban állnak az al-Kaidával.

A megoldást szinte minden szereplő az ENSZ békefenntartóinak megjelenésétől várja: az AU, a felkelők mérsékelt szárnya és az etióp hadsereg is a kéksisakosok bevonulását szorgalmazza. A világszervezet azonban darfuri misszióját is képtelen teljes létszámban felállítani és megfelelő eszközökkel ellátni, így a szomáliai részvételre nincs sok esély.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.