Harc a szakszervezeti voksokért

Amikor Mike Pyne és szakszervezeti aktivista társai kopogtatnak az ajtókon, hogy Barack Obama szenátor mellé állítsák a szavazókat, gyakran nehéz dolguk van. Hogyan is győzzék meg a szakszervezeti tagokat, hogy anyagi helyzetük alapján szavazzanak, ne pedig olyan kérdések alapján, mint az abortusz, a fegyverviselési jog vagy a faji hovatartozás.

Steven Greenhouse

2008. szeptember 29.
Neenah, Wisconsin

Az olyan megosztott államokban, mint ez is, a szakszervezeti tagok szavazata döntő lehet a választás kimenetele szempontjából, ezért a szakszervezeti mozgalom nagy erőfeszítéseket tesz Obama, a demokratapárti elnökjelölt érdekében. Kampányuk főként azon az érven alapul, hogy a növekvő munkanélküliség, a pénzügyi rendszer megingása, és a szárnyaló üzemanyag- és élelmiszerárak közepette az ország nem engedhet meg magának egy újabb republikánust a Fehér Házban.

A jelek szerint a szakszervezetek törekvései sikeresek. Háttérbe szorultak a társadalmi problémák, miközben sok választó gondolkodásában a gazdaság lett az első számú kérdés, ami Obama számára politikailag előnyös. Tom Crooks például, egy papírgyár kutató részlegének villanyszerelője, azt mondta a szakszervezeti aktivistáknak, hogy a hozzá hasonló szavazók "határozottan Obama felé hajlanak", hiszen aggódnak az anyagi helyzetük miatt.

Négy éve még másképp volt, em-lékezik Crooks. Ő akkor Bush elnökre szavazott, mert fontosnak tartotta a szabad fegyverviselés ügyét. (2004-ben a szakszervezeti tagok voksaival is megsegítve, a demokrata John Kerry a szavazatoknak kevesebb, mint fél százalékával győzött Wisconsinban).

"Ezúttal azonban a gazdaság na-gyon fontos" - halljuk Crookstól, aki a légierő veteránja. "A feleségem munkanélküli, a fiam munkahelyén nem kap betegbiztosítást, az én nyugdíj-előtakarékossági befektetéseimnek pedig zuhan az értéke."

Ugyanakkor ezen a választáson a szakszervezeti aktivistáknak is szembe kerülnek egy példa nélküli tényezővel - Obama faji hovatartozásával -, amely kiszámíthatatlanabbá teszi házról házra végzett korteskedésük hatását. MacDavis Slade, a festők szakszervezetének aktivistája szerint a faji kérdés áll amögött, hogy "egyes emberek nehezen tudják úgy elfogadnia dolgokat, ahogy azok vannak vagy meghallani azt, amit Obama mond".

"Azt gondolom, a faji kérdés játszsza itt a fő szerepet", véli Slade. "Alighanem ezért kérdezik egyesek, hogy ugye, Obama nem muzulmán?".

Más aktivisták elmondták, voltak olyan tagok, akik elismerték, azért vannak Obama ellen, mert fekete, s rasszista kiszólásokat is hallottak tőlük.

Hogy növeljék Obama győzelmi esélyeit, a szakszervezeti kampányok helyi vezetői arra intik az aktivistákat, amikor szórólapokat osztanak vagy felkeresik a szakszervezeti tagokat, a gazdasági kérdésekre összpontosítsanak, olyanokra, mint Obama felhívása, hogy csökkentsék a középosztály adóit és vonják meg az adókedvezményeket azoktól a vállalatoktól, amelyek a tengerentúlon ruháznak be. Ezen felül az aktivisták irányítsák rá a figyelmet az állami nyugdíjrendszer megvédésének fontosságára, hangsúlyozzák a szabad kereskedelmi egyezményekkel kapcsolatos problémákat és általában a változások szükségességét.

"Ebben az évben vagy 600 000 munkahelyet veszítettünk el" - mondja Anthony Rainey, az Autóipari Szakszervezet helyi 469. számú szervezetének elnöke. Az alapszervezet a Master Lock cég milwaukee-i gyárának munkásait képviseli.

Rainey elmondta, a felesége figyelmeztette, hogy Obama veszíteni fog, ha a választók nem tudnak különbséget tenni az ő és McCain gazdaságpolitikai programja között.

Ugyanakkor sok szakszervezeti tag korábban nem gazdasági kérdések alapján döntött, ami esélyt kínál McCainnak és alelnökjelöltjének, az alaszkai Sarah Palinnek, hogy megszerezzék a támogatásukat. Mike Pyne, aki "Acélipari munkások Obamáért" feliratú trikóban kopogtat az ajtókon, első kézből tapasztalhatta ezt, amikor a szakszervezeti tag vízvezeték-szerelő Scott Siegelt és feleségét, Amyt kereste fel.

"Mi lényegében az abortusz ellen szavazunk", mondta Amy, öt gyermek anyja. "Mint ťkisemberŤ úgy érzem, a két jelölt egyike sem hordja a szívén a mi legjobb érdekeinket. Így ha van valami különleges kérdés, amely meghatározza, hogyan szavazunk, akkor ez az abortusz."

Obamának valószínűleg maga mellé kell állítania a szakszervezeti tagok jelentős részét, ha győzni akar Michiganben, Wisconsinban és a Közép-Nyugat többi ingadozó államában, hiszen a nem szakszervezeti tag választók többsége McCainre fog szavazni -, mondják a szakszervezeti stratégák. Két hete Pyne egyike volt a 200 aktivistának, akik vagy tízezer ajtón kopogtattak szerte Wisconsin államban. Mindez része a szakszervezetek haditervének: a 17 államban, ahol bizonytalan a választás kimenetele, hárommilliós tagságukra összpontosítanak. A cél, hogy mindenki elmenjen szavazni, illetve, hogy azokat, akik még nem döntöttek, hogy kit fognak támogatni, szaktársuk látogatása "vigye át" Obama táborába.

"A szakszervezeti tagok szavazatai döntik el ezt a választást" - mondja az aktivisták felkészítését szolgáló hétvégi eligazításon Doug Burnett, a Közszolgálati Alkalmazottak Szövetségének wisconsini politikai igazgatója. "Mi voltunk az az erő, amely olyan szorossá tette a 2004-es választást, s mi leszünk az az erő, amely megnyeri az ideit. A szakszervezeti tagok voksai nélkül 2004-ben a demokrata jelölt elvesztette volna Wisconsint, Minnesotát, Michigant és Pennsylvaniát".

Mike Pyne szakszervezeti aktivista a Wisconsin állambéli Neenahban korteskedik
Mike Pyne szakszervezeti aktivista a Wisconsin állambéli Neenahban korteskedik
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.