A gazdasági felfordulás átrajzolja a választási csatamezőket
Adam Nagourney–Jeff Zeleny
2008. október 4.
Mindkét oldal értékelése szerint Obama komoly erőfeszítéseket tesz legalább kilenc olyan államban, amely 2004-ben George W. Bush elnökre voksolt, köztük olyanokban is, amelyekről egyik oldal sem gondolta volna, hogy a választás napjához ennyire közel még nyitottak lesznek. Obama törekvéseinek ambiciózus voltát mutatja, hogy a keddi elnökjelölti vitára1 való felkészülés bázisául éppen Észak-Karolinát szemelte ki, egy olyan államot, ahol Bush 2004-ben 13 százalékkal nyert, és ahol Obama most rengeteget költ hirdetésekre.
Ezzel szemben McCain csupán négy olyan államban verseng elszántan, ahol 2004-ben a demokraták nyertek: Pennsylvaniában és New Hampshire-ben, továbbá Wisconsinban és Minnesotában. Múlt heti döntése, miszerint kivonul Michiganből2, részben tükrözte, hogy a hanyatló gazdaság milyen kihívás a republikánusoknak, tekintve, hogy az utóbbi nyolc évben az övék volt a Fehér Ház.
Ám McCain hirtelen elhatározása - mely saját pártjának sok tagját is meglepetésként érte - egyszersmind azt is világossá tette, hogy ő maga milyen taktikai politikai satuba került: miután Obama több pénzt gyűjtött kampányára, sok helyen tud egyszerre versenyben lenni, s ezzel McCaint arra kényszeríti, hogy pénzt költsön olyan, korábban biztosnak vélt republikánus államok megtartására, mint például Indiana és Missouri, s ez egyben behatárolja McCain lehetőségeit, hogy támadásba lendüljön a demokrata térfélen.
A The New York Times - közvélemény-kutatásokra, mindkét kampány tisztségviselőivel és külső elemzőkkel készített interjúkra alapozott - számításai szerint Obama biztosan vezet olyan államokban, amelyeknek együttesen 189 elektori szavazata van, és jól áll olyan államokban, amelyek összesen további 71 elektori szavazatot képviselnek, jelenleg összesen 260 elektori szavazatra számíthat. Az elnöki tisztség elnyeréséhez 270 elektori szavazatra van szükség.
A The New York Times számításai szerint McCain biztosan vezet olyan államokban, amelyeknek együttesen 160 elektori szavazata van, és jól áll olyan államokban, amelyek további 40 elektori szavazatot képviselnek, összesen tehát 200 elektori szavazat jut reá. Csupán hat, összesen 78 elektori szavazattal bíró államban nincs biztos befutó: Coloradóban, Floridában, Nevadában, New Hampshire-ben, Ohióban és Virginiában.
Úgy tűnik Obamának lényegesen több lehetősége van, hogy elérje a 270-es küszöböt, különösen akkor, ha McCainnek nem sikerül nyerni egyetlen olyan államban sem, ahol 2004-ben a demokraták győztek, például Pennsylvaniában, ahol a republikánusok kiváltképp erőteljesen kampányolnak.
Mindazonáltal ezek közül sok államban továbbra is viszonylag szoros a küzdelem, és a mezőny az utolsó hetekben könnyen újra átrendeződhet, miután az elnökjelöltek további két vitán vesznek részt, és McCain - mint tanácsadói elmondták - azt tervezi, hogy felerősíti Obama elleni támadásait.
McCain tanácsadói elmondták, miután a kongresszus elfogadta a pénzügyi mentőcsomagot, remélik, hogy a gazdaság ügye valamelyest hátérbe szorul a köztudatban, és így megnyílik az út afelé, hogy a verseny újra Obama alkalmasságáról szóló referendum legyen. Azzal érvelnek, hogy figyelembe véve mindent, ami történt, McCain népszerűsége továbbra is Obamáé közelében maradt, ami szerintük megerősíti az utóbbi vonzerejével kapcsolatos problémákat.
"Obama szenátornak több a pénze, mint Istennek, a politikai légkör a lehető legkedvezőbb a számára - a háromhetes Wall Street-i zűrzavar és pénzügyi válság miatt -, és mindezzel együtt összesen négypontnyi előnyre tud szert tenni?", mondta Bill McInturff, McCain egyik közvélemény-kutatója. "Ez bizony kétségeket támaszt a tapasztaltságával, általában a jelöltségével és más dolgokkal szemben, amelyek miatt sokan azt kérdezik maguktól, ťJóságos ég, ez az ember valóban kész erre a feladatra?Ť"
1 A második elnökjelölti vita október 7-én zajlott.
2 A McCain-stáb döntése azt mutatja, hogy Michiganban esélytelennek tartják magukat.