A NATO a tálibok és kalózok ellen
A napirend a kelet-afrikai kalózveszély megtárgyalásával kezdődött. Amint az elnöklő Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár bejelentette, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár levélben kérte ez ügyben a NATO segítségét. A NATO egy hét hadihajóból álló konvojt vezényel Szomália partjaihoz, hogy 1. biztosítsa, hogy az ország lakossága megkapja a hajókon érkező élelmiszersegélyt, amit a kalózok rendszeresen ellopnak, illetve elrabolnak; 2. leverjék a kalózokat. EU haditengerészeti egységek már jelen vannak Szomália partjainál, igaz, nem elég hatékonyak. Egy kanadai hadihajó is vigyáz az élelmiszer-szállító hajókra, de nem eléggé. Mind a NATO-főtitkár, mind szóvivője, James Appathurai NATO-EU együttműködésről, egymást kiegészítő szerepvállalásról beszélt. Egy orosz hadihajó is a térségben van, és újabbak érkezése sem kizárt.
Afganisztán - a vezető téma. A Vardak hadügyminiszterrel tartott konzultáció messze túlhaladta a tervezett időt. Ahogy a NATO-főtitkár fogalmazott, segíteni kell az afgánoknak, hogy a jelenlegi 50 ezer fős hadsereget (amely valamivel nagyobb, mint az ott lévő szövetséges erők) 130 ezresre fejlesszék. A NATO-vezetés tanácsadó-kiképzőket várna a szövetség tagjaitól (legalább húsz egységet), akik afgán alakulatok mellé rendelve segítenék azokat. (Magyarország is elvállalt egy ilyen OMLT-nek nevezett missziót.) Robert Gates amerikai védelmi miniszter is megpendítette lehetséges a párbeszéd az afgán kormányt, az ország rendjét elfogadó tálibokkal. Appathurai szóvivő szerint nem a NATO az a fórum, ahol ezt el kell kezdeni.
A negyvenegy nemzetet (NATO- és nem NATO tagállamokat összefogó), nemzetközi erő feladata: segíteni a kormány megszilárdítását, a kábítószer-termesztés forgalmazása elleni harcot, és biztosítani a jövőre esedékes elnökválasztásokat.
Pénzügyi világválság. A NATO nem aggódik, hogy a tagok nehéz helyzetbe kerülve vonakodnak majd hozzájárulást fizetni - mondta a szóvivő. Ma lesz szó a NATO átalakítási folyamatáról, az eszközökkel, pénzzel való hatékonyabb bánásról. A házigazda Szekeres Imre javasolta, hogy közös szövetségi alapból finanszírozzák az új tagok felújításra szoruló helikoptereinek feljavítását. Magyarország négy ilyen helikoptert ajánlott felújítás utáni afganisztáni bevetésre.
Grúzia. Az érdemi eszmecsere a mai NATO-Grúzia bizottsági ülésen várható, aligha lesz szó arról, Grúzia érett-e a NATO-tagságra. Gyakorlati kérdésekre szorítkoznak, például a hadsereg újjászervezéséhez nyújtandó támogatást beszélik meg.
A belvárosban túl sok volt a mesterlövész
A Roosevelt téren, a Sofitel alagsorában megkezdődik a húzott-halasztott sajtóértekezlet. Népes nemzetközi újságírócsoport hallgatja türelmesen James Appathurai NATO-szóvivő összefoglalóját a szomáliai kalózok galádságáról, amellyel a türelmes NATO-t is úgy felbosszantották, hogy rögtön hét hadihajót küld a térségbe. A sajtóértekezletet hirtelen hangos szalondzsesszdallamok töltik be, a szomszéd teremből szűrődnek át, elnyomva szegény James hangját. A szó-vivő elvicceli a dolgot. - Na, mit szólnak hozzá, odaát a NATO-főnökök milyen vidámak?! - Odakünn hét ágra süt a nap, a Roosevelt tér olyan nyugodt, mint a BKV-sztrájk tetőfokán volt.
Csak a tömegközlekedés akadozik, az előzetes hírekkel ellentétben a BKV mégsem közlekedteti a 2-es villamost. Nézem a környező lakóházak ablakait, zárva vannak. A lakók megértették a diszkrét hatósági jelzést: itt mostanság túl sok az egy négyzetkilométerre jutó mesterlövész ahhoz, hogy valaki vicces kedvében kiálljon az ablakba és egy vízipisztollyal hadonászva megkísértse a sorsot.