Menekült a kormány

Szomcsai Vangszavat új thai miniszterelnök tegnap megerősítette, hogy nem hajlandó lemondani a keddi, az ország utóbbi időszakának legsúlyosabb kormányellenes tüntetése ellenére sem. A kormányfő ezúttal a külügymisztérium épületében tájékoztatta erről a külföldi nagyköveteket, miután az ellenzék hívei augusztus 26. óta megszállva tartják a kormányzósági palotát.

Bangkokból jelenti
kiküldött munkatársunk,

Kedden a parlament épületénél zajlott egész napos csata a tüntetők és a rohamrendőrök között. A jelentések közel száz sebesültről és egy halottról szólnak. A tüntetők késő estig ostrom alatt tartották a parlament épületét. Szomcsai a parlament épületének hátsó oldalán egy ablakon át menekült ki. A katonaság az augusztusban kirobbant válság kezdete óta ismételgeti: nem áll szándékában beavatkozni a két fő erő csatározásába, legalábbis amíg az események el nem durvulnak. A keddi összecsapást alighanem az is befolyásolta, hogy a hét végén őrizetbe vették a magát Demokratikus Népi Szövetségnek nevező ellenzéki mozgalom egyik fő vezetőjét, a népszerű Samlong nyugalmazott tábornokot.

Szerdán is sok ezren tartózkodtak a kormányzósági palota előtti parkban. Tudósítónk meggyőződhetett arról, hogy a kormány munkáját megbénító tüntetők tartósan berendezkedtek. Piknikhangulat uralkodik: alkalmi konyhák tucatjai, vizes palackok hegyei mindenütt, az időszakonkénti eső miatt kék sátortető alatt ezrek "élnek": pokrócokon fekszenek, üldögélnek, és hallgatják a szónokokat az emelvényről.

A katonai puccsal megdöntött, korrupcióval vádolt Thakszin Sinavatra (2001 és 2006 között miniszterelnök) pártját másfél éve tiltották be, és több mint száz vezető politikusát eltiltották a politikai szerepléstől. Ám utódpártja tavaly év végén biztosan győzött a választásokon. Az ezt követő első kormány miniszterelnöke, Szamak Szunahavedzs csak néhány hónapig maradhatott hatalmon. Először jött az augusztus 26-i megmozdulás, a bangkoki fő televíziós állomás és a kormányzósági palota elfoglalása. Majd egy bírósági ítélet lemondásra kényszerítette a miniszterelnököt, mert alkotmányba ütközött, hogy tiszteletdíjat kapott tévészerepléséért - főzőleckéket adott a televízióban. Utódjául a parlamenti többség Szomcsai választotta, ám személye az ellenzéknek még elfogadhatatlanabb, ugyanis felesége a londoni száműzetésben élő multimilliomos Thakszin leánytestvére.

Bangkokban bárkivel is beszélntem az utóbbi 24 órában, taxisofőrtől a bolti eladóig, senki sem tudta megválaszolni, mi lehet a megoldás. A kormányzó erő a demokráciára, azaz választási győzelmére hivatkozik. Az ellenzéki erő - a bangkoki hagyományos elit, a monarchisták, vállalkozók, katonatisztek és értelmiségiek egy része - a támadásokat a Thakszin-féle garnitúrára irányítja, korrupciós vádakkal. Ám közben úgy vélik, hogy Thaiföld még nem érett meg a nyugati demokráciára. Helyette olyan modellt javasolnak, ahol a törvényhozók jelentős részét nem közvetlenül választanák, hanem a különféle szakmai, vállalkozói szervezetek delegálnák.

A zavargások - gyakorlatilag Bangkok egy négyzetkilométernyi részére koncentrálódva - semmiben sem érintik a majd tízmilliós város megszokott életét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.