Adóautonómia darabolja fel Olaszországot

1993-ban kiáltotta ki az adófaló és lusta Rómától elszakadó Pó-alföldi köztársaságot az Északi Liga. Tizenöt év és három Berlusconi-kormányban való részvétel után a gazdag északolasz tartományok függetlenségének letették az alapkövét: a római kormány törvényrendelettel útjára indította az adóföderalizmust.

A szorgos északiak pénzét felélő, déli Róma ellen kiabált politikai színrelépése óta az ország három részre szakítását (Padánia, Etruszk és Déli Köztársaság) hirdető pártvezér Umberto Bossi szerint a ködben rizottót evő milánói vállalkozóknak semmi köze a napsütötte Szicília maffiózó lakosaihoz, még akkor sem, ha az iparosodott északolaszok nagy része déli származású. Például Bossi szicíliai felesége.

A Liga zászlaja, zöld inges hadserege, saját valutája, személyi igazolványa, lombard nyelve és Bossi mutatóujj-mutogatása az olasz himnuszra azonban csak előjáték volt. Hiába esküdtek fel háromszor is a Liga miniszterei az olasz alkotmányra, az eddigi jobbközép kormányzás egyikében sem sikerült keresztülvinni a szövetségi köztársaság elképzelését. Az erről 2006-ban tartott népszavazás is kudarcot vallott. A Berlusconi-kormánynak az idén áprilisban garantált elsöprő győzelem viszont meghozta eredményét: a Liga most megkapta jutalmát. A római kormány törvényrendelettel útjára indította az országrészek függetlenségének alapkövét, az adóföderalizmust.

A részletek még kidolgozásra várnak. A Liga is elismerte, hogy legalább két év kell az új rendszerhez, melyben megyék és városok maguk szedik majd be, és maguk használják fel az itt élők adóit - a személyi jövedelemadó egy részét is. Ez gyökeres reformhoz vezethet a helyi költségvetésben, jólétben, egészségügyben, oktatásban. A gazdag észak és szegény dél között tovább növekvő egyenlőtlenségen az úgynevezett kompenzációs kassza segít. A főváros Róma nem veszíti el adminisztrációs szerepét, és évi plusz 500 millió eurót kap.

A szélsőséges párt országszakítását eddig a szövetségesek és a közvélemény elutasította, az adóautonómia lehetősége viszont tetszik, többek között az olasz polgármesterek szövetségének is.

Az ellenzék számára egyértelmű, hogy a törvényrendelet politikai alku része. Berlusconi ezzel fizette meg a Liga választási szolgálatait, és a várhatóan bukás nélkül, még majdnem öt évig kormányzó jobbközép alatt megkezdődik Itália feldarabolása. Cserébe Berlusconi a Liga újabb támogatását kéri: nem titkolt vágya a 2013-ban megüresedő államfői szék.

A Liga egyedül az utóbbi tizenöt év alatt gyökeresen megváltozott olasz társadalommal nem számol: ma már az alpesi vadászok katonái is déliek. Ezért a Liga 500 euróval több fizetést adna a 100 százalékban északolasz alpiniknek.

Első alkalommal vesz részt egy nem keresztény a Vatikánban püspöki szinóduson. A október 5-26. között zajló zsinat során a ma délután felszólaló haifai főrabbi, az Izrael-Vatikán közötti vegyes bizottság tagja, Shear Yashyv Cohen, a tóra értelmezéséről beszél a világ 253 püspökének. (S. J.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.