Az elővárosi voksok jelentősége

Joseph Biden külpolitikai tapasztalata erősítheti Barack Obamát éppúgy, ahogy Sarah Palin neme segítheti John McCaint, de az alelnökjelöltek a legnagyobb hasznot azzal hajtják kampányuknak, hogy ösztönösen értik azokat az embereket, akik a legnagyobb valószínűséggel el fogják dönteni a választások kimenetelét.

Lawrence C. Levy

2008. szeptember 19.

 

Ezek ugyanazok a szavazók, akik nemcsak a legutóbbi öt elnökválasztás győztesét határozták meg, hanem - időben közelebb - azt is, hogy ki ellenőrzi a kongresszust, a kormányzói rezidenciákat és az államok törvényhozását.

Ezek a választók elővárosi lakosok. Köztük egyre nagyobb számban olyan emberek, akik már nem bírták tartani a lépést a városi lakások növekvő árával és költségeivel, s azért hagyták oda a városi vagy vidéki környezetet, mert több fürdő- és hálószobára vagy jobb szolgáltatásokra vágytak. Jelentős, egyúttal mindinkább jogfosztott rétegről van szó.

Habár az elővárosi lakosok valamikor nagy arányban szavaztak a republikánusokra, manapság nehezebb kimutatni, kivel is rokonszenveznek inkább. A változás oka egyszerre demográfiai és ideológiai: egyre több kisebbségi költözik a kertvárosokba és viszi oda magával demokrata párti választási hajlandóságát. Ugyanakkor a Republikánus Párt egyre konzervatívabb imázsa országszerte elidegenítette az elővárosi szavazókat, akik jobbára pragmatikusak, társadalmi kérdésekben liberálisak, pénzügyekben konzervatívak, és idegenkednek mindenféle szélsőségtől.

A Virginia Tech és a Utahi Egyetem kutatói nemrég közölt tanulmányukban megjelölték, hogy melyek a politikailag legszorosabb versenyt produkáló, elővárosias megyék egy tucat "bizonytalan" államban, köztük Coloradóban, Floridában, Michiganben, Minnesotában, Missouriban, Ohióban, Oregonban, Pennsylvaniában, Virginiában és Wisconsinban. Mind a 12 ilyen megye elővárosi jellegű volt, és közülük ötben a közelmúlt elnök-, kongresszusi és kormányzóválasztásánál az eredményt öt százalékpontnál kisebb arányú szavazatkülönbség döntötte el, miközben a velük szomszédos városias és vidékies jellegű megyék esetében a szavazatkülönbség százalékos aránya két számjegyű volt.

Valójában olyan megyék, mint a coloradói Arapahoe, a pennsylvaniai Bucks és Montgomery, valamint a floridai Orange megye, csupa korábbi republikánus bástya, fogják eldönteni, hogy ki lesz a következő elnök. És ez mind olyan hely, ahol Obamának alighanem nagyon sok segítségre lesz szüksége.

Miért? Azért, mert az elővárosok lakói gyanakvóak a városi politikusokkal szemben, és Barack Obama kifinomult beszédstílusáról és a ruccolasaláta iránti rajongásáról - sok egyéb mellett - ordít, hogy afféle "minden hájjal megkent városi pasas". Ráadásul még ott a faji kérdés. Az elővárosokban vannak az ország egymástól legjobban elkülönülő közösségei. Noha sok elővárosi lakos soha nem ismerné el magáról, hogy faji előítéletei lennének, annyi azért mindenképpen állítható, hogy Obama bőrszíne miatt legalábbis kényelmetlenül érzik magukat.

Obama több előválasztáson is jól szerepelt az elővárosi demokraták körében, és segíteni fogja őt, hogy az elővárosokban egyre nagyobb számban élnek kisebbségek. De a fehér munkások a fehér kerítéseik mögött továbbra is kivárnak.

McCainnek persze szintén nagyon sok segítségre lesz szüksége ahhoz, hogy maga mögé állítsa az elővárosi lakosokat. Haditengerésztiszt fiaként, majd hivatásos haditengerészeti pilótaként sok évet töltött támaszpontokon, igencsak távol a városhatárokon túli árnyas utaktól. Republikánusként pedig már nem számíthat biztos pontként a kertvárosokra.

És itt jöhet megmentőként a képbe Biden és Palin.

Biden ismeri az elővárosokat, régóta lakik New Castle-ban, a Delaware állambeli Wilmington elővárosában, amelynek korábban helyi tisztségviselője volt. Elővárosban járt iskolába, ott nevelte fel gyermekeit, és ott kezdte politikai pályafutását. Küszködött azzal, hogy az elővárosok mind zsúfoltabbak és szennyezettebbek, kevesebb a pénzük az iskolák fejlesztésére, miközben egyre több az olyan gyerek, aki nem beszél angolul. Központjaik omladoznak, a tömegközlekedés lerobbant, a csatornahálózat túlterhelt, és nincsenek megfizethető lakások.

Palin, aki önmeghatározása szerint "kertvárosi hokis mama", szintén jól ismeri ezt a világot. Noha az alaszkai Wasilla fiatalabb előváros, amely még nem tapasztalta ugyanazt a lepusztulást vagy demográfiai változást, mint amilyet a Biden által ismert keleti parti és középnyugati társai, Palin polgármesteri napjaiból tudja, hogy az elővárosi szavazókat mennyire foglalkoztatja az iskola- és a megfizethető lakáshelyzet, valamint az ingatlan- és vagyonadó.

Ha Barack Obama és John McCain nyerni akar novemberben, egyik kiemelt prioritásként kell kezelniük az elővárosokat és kihívásaikat.

 

 

(Lawrence C. Levy a New York-i Hofstra Egyetemen az Elővárosi Tanulmányok Országos Központjának ügyvezető igazgatója.)

Elővárosi alelnökjelöltek: Sarah Palin és Joseph Biden
Elővárosi alelnökjelöltek: Sarah Palin és Joseph Biden
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.