Népi hősök vitáznak Amerikában

Sarah Palinnek kell ledolgoznia a republikánusok hátrányát, miután a tévénézők többsége Bush elnök politikájával azonosította John McCaint.

 

 

Franklin D. Roosevelt elnök 1929-ben tévébeszédben szólt az amerikaiakhoz a tőzsdei krach kirobbanásakor - legalábbis Joe Biden demokrata alelnökjelölt szerint. Csak éppen a Fehér Ház lakója ekkor Herbert Hoover volt, a tévéadásokat pedig évekkel később kezdték csak sugározni.

Ez csak arra példa, hogy amikor már fél Amerika - új szó is van rá! - "pallergiában" szenved, azaz Sarah Palin republikánus alelnökjelölt neve hallatán ideges lesz, ellenfele kommunikációján is van mit finomítani a csütörtöki esti tévévitájuk előtt. Saját emberei is elismerik, hogy a veterán szenátor, a külügyi bizottság elnöke ugyan gyakorlott debattőr, de hajlamos túlságosan is spontán módon kimondani, ami éppen az eszébe jut. Így például lazán "szörnyűnek" nevezte azt a tévéreklámot, amelyben a demokraták hangsúlyozzák John McCain korát (a 66 éves Biden csak hat esztendővel fiatalabb nála), és az AIG óriásbiztosító kváziállamosítása ellen is szót emelt. Barack Obama stábja mindkétszer sietve határolódott el.

Ezzel együtt a kedélyes, jóképű Biden igazi népi hős - dacára annak, hogy harmincöt éve a szenátusba bebetonozva tölti munkanapjait, ami nem a legjobb ajánlólevél a Washingtonnal szemben szkeptikus vidéki szavazók tízmilliói számára. De inkább napi 120 kilométert ingázik Delaware-ből, hogy valamennyit a családjával is lehessen, a hajnali vonaton kávét vesz az utasoknak, tréfálkozik a kalauzzal. Palinhez hasonlóan szívesen használ egyszerű, népies fordulatokat. - Na, emberek, nem én vagyok a fickó. Na, csá! - mondta a háza előtt szobrozó riportereknek pár nappal azelőtt, hogy augusztusban Obama őt nevezte volna meg alelnökjelöltjének.

Ami a népi hős szerepét illeti, Alaszka kormányzónőjét sem kell félteni. A "hokiszurkoló anyuka" éppen McCain arizonai birtokán biflázza a felkészítő anyagokat, hallgatja a kommunikációs tudorokat. Kezdeti népszerűsége újabban megcsappant, a nem eltartott nők körében - noha ez az egyik célcsoport - 50 százalék alá ment a támogatottsága. Stábja abban bízik, hogy a Missouri állambeli St. Louisban határozott stílusával fölé tud kereskedni Bidennek, mivel keménykedés közben sem látszik dühösnek.

Palinnek, akit sokan azon a szemüvegen keresztül figyelnek majd, hogy republikánus győzelem és "üresedés" esetén ő lehet a Fehér Ház lakója, van mit ledolgoznia. A The Washington Postban szerdán közölt közvélemény-kutatási eredmények fényében az amerikaiak 53:46 arányban követték Obamát azon a vonalon, amely szerint McCain valójában a népszerűtlen elnök, 70 százalékos arányban elutasított George W. Bush politikájának folytatója. Az arizonai szenátor érvelését, miszerint ellenfele nem érett a feladatra ("Obama szenátor még mindig nem érti...") ugyanakkor 45:52 arányban nem találták hitelesnek. Mindent egybevéve a felmérésben megkérdezettek 38:24 arányban inkább a demokratát hozták ki győztesnek, de ugyancsak 38 százalék nem tudta eldönteni a vita kimenetelét, illetve döntetlenre tette azt.

Miközben számos államban az előre, illetve levélben szavazók már folyamatosan adják le voksukat, Obama összességében 50:46 arányban áll az élen. Ez olyan kis különbség, hogy Amerika már csak a kulcsfontosságú államokra figyel.

Obama Renóban kampányol
Obama Renóban kampányol
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.