Teljes tisztújítás a bajor CSU élén

Együtt buktatták meg Edmund Stoiber volt bajor kormányfőt és CSU-elnököt, s közel egyszerre buktak meg maguk is. Egy nappal a keresztényszociális unió éléről távozó Erwin Huber után lemondott Günther Beckstein, a délnémet tartomány miniszterelnöke is.

A CSU hét végi földcsuszamlásszerű választási fiaskója után úgy tűnt, a tandemban mozgó, vagyis "egymáshoz kötött" Hubernak és Becksteinnek sikerül elnapolnia a személyi kérdéseket. A CSU bázisában és képviselőinek sorában azonban egyre nőtt az elégedetlenség: miután a Bajorországot uraló konzervatív párt 46 év után elveszítette abszolút többségét, egyre szaporodott a konzekvenciákat követelők száma.

Huber és a CSU főtitkára, Christine Haderthauer távozása nem nyugtatta le a kedélyeket. - Sem a választóknál, sem a pártban nem érzem a szükséges támogatottságot - indokolta lemondását Münchenben Beckstein. A politikus (miután pártja a 2003-as 60,7 százalék után most csak 43,4 százalékot szerzett) a hét elején még úgy nyilatkozott, hogy a választóktól egy koalíciós kormány irányítására kapott felhatalmazást. A szerdai válságtanácskozáson az első sorban ült a CSU tiszteletbeli elnöki posztját betöltő Stoiber. A bajor haza tavaly megpuccsolt volt atyja teát szürcsölve és kekszet majszolva élvezte az édes bosszút, nevezetesen, ahogy a CSU-képviselők "kivégezték" a lemondásra kényszerített Becksteint.

A 64 éves Beckstein miniszterelnöki megbízatása előtt bajor belügyminiszter volt, "törvényt és rendet" hirdető politikája miatt "fekete seriffnek" is hívták. Ennek némileg ellentmondott az a nagy feltűnést keltő nyilatkozata, miszerint akár két liter sör elfogyasztása után is nyugodtan a volán mögé lehet ülni. Szerény életvitele, sokszor önkritikus, néha meredek vicceket megeresztő stílusa mindenesetre emberközelibbé tette az arisztokratikus fellépésű Stoibernél vagy a merev benyomást tevő Hubernél.

Egyelőre bizonytalan, ki lehet a CSU új tartományi kormányfőjelöltje. A katasztrofális választási szereplés után a párt megosztott: egyesek azt támogatják, hogy a Hubertől az elnöki posztot átvevő Horst Seehofer szövetségi agrárminiszter legyen kormányfő is. Másoknak nem tetszik a hatalomkoncentráció, és inkább egy új duót szeretnének. Bármilyen megoldást is válasszanak, a CSU-nak össze kell szednie magát, hogy a 2009. júniusi európai parlamenti és a jövő szeptemberi Bundestag-választásokon visszaszerezze tömegével elvándorolt szavazóit. Ehhez drukkol a "nagy nővér", a CDU is: a CSU megfelelő teljesítménye nélkül Angela Merkelnek nehéz lesz megőriznie a kancellári posztot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.