Pokolgép Tripoliban
Egyelőre senki sem vállalta a felelősséget a tegnapi robbantásért.
Tavaly a libanoni hadsereg több hónapig tartó csatában számolt le a Fatah al-Iszlam nevű csoporttal. Az állítólag al-kaidás kapcsolatokkal rendelkező fegyveres csoport a Tripolitól északra található Nahr al-Bared palesztin menekülttáborban vert tanyát. A menekülttábor ma romhalmaz, a harcokban 170 katona, és 220 fegyveres halt meg. A katonák elleni támadást bosszúvágy is ihlethette.
További feszültségforrást jelent, hogy az elmúlt hónapokban több véres felekezetközi összecsapás történt Tripoliban a Libanonban uralkodó általános belpolitikai válság részeként. Észak-Libanon kormánypárti szunnita negyedeiben igen idegesen reagáltak a síita Hezbollah szervezet politikai térnyerésére. Az erőszak viszszaszorítása érdekében a rivális szunnita és alavita (síita) muzulmán közösségek vezetői szeptember elején megbékélési egyezményt írtak alá. A térségben egyre nagyobb az aggodalom, hogy Libanonban, különösen az északi területeken radikalizálódhatnak a szunniták, és teret kaphatnak a külföldi iszlamista csoportok.
A szíriai hatóságok eközben azt állítják: a szombati, 17 áldozatot követelő damaszkuszi robbantást "iszlamista öngyilkos merénylő" hajtotta végre, aki egy szomszédos arab államból lépett szíriai területre szeptember 26-án. Ez Libanon, Jordánia és Irak lehet. Ennél több részletet azonban nem árult el az állami hírügynökség. Közben kiderült, egy szíriai katonatiszt, George Gharbi vezérőrnagy is áldozatául esett a robbantásnak, ami egy biztonsági komplexum közelében történt.
Eközben kiszabadult a túszejtők fogságából az a 11 külföldi turista és nyolc egyiptomi állampolgár, akiket a múlt héten raboltak el Egyiptomban. Jól vannak, és egészségesek - közölte tegnap az egyiptomi állami televízió. Az öt olasz, öt német és egy román turista, valamint nyolc egyiptomi kísérőjük már útban van Kairó felé. A csoportot, amely egyiptomi kísérőivel szafarin vett részt szeptember 19-én rabolták el fegyveresek. Elrablásuk után az egyiptomi-szudáni-líbiai hármas határ közelébe vitték őket. Az emberrablók hatmillió euró váltságdíjat követeltek. Az egyiptomi televízió szerint senki sem fizetett váltságdíjat. A hadsereg kommandóakciót hajtott végre egy csádi táborban, közel a szudáni határhoz. A túszejtők felét megölték.