Lukasenko-ellenzék: 110-0
A 43 országból 450 megfigyelőt küldő EBESZ nem ismerte el a választásokat.
Bár a 10 milliós ország száztíz fős törvényhozása bő évtizede nélkülözi az ellenzéket, a tegnapi választások előtt az Egyesült Demokratikus Erők (ODSZ) néven összefogott ellenzék komolyan remélte, hogy az alkotmánymódosítás nyomán a 2006-os, vitatott tisztaságú választásokon elnöki megbízatását negyedszer is megújító Lukasenko ezúttal "megengedi" néhány ellenzéki képviselő megjelenését a parlamentben. Az ODSZ így az előzetesen mérlegelt bojkottól is elállt. Az ellenzéki várakozások hátterében az állt, hogy az Oroszországtól gazdaságilag egyre erősebben függő Fehéroroszország - amely a folyamatosan dráguló orosz földgázimport mérséklésére hitelt vett fel, és hozzájárult az országon áthaladó gázvezetékeket birtokló Beltranszgaz orosz kézbe juttatásához is - javítani kívánta viszonyát az EU-val, ahová az antidemokratikusnak minősített fehérorosz politikai berendezkedés miatt Lukasenko és több magas rangú politikus nem kap beutazási engedélyt.
Előzetesen enyhülésre utalt, hogy az EBESZ a választási kampány értékelésekor inkább a pozitív elmozdulásokra, nem pedig a hiányosságokra - például az ellenzéki jelöltek harmadának indulástól való eltiltására - helyezte a hangsúlyt.
Az EBESZ hétfői gyorsjelentése azonban már a kampányt is kifogásolta - amely során az ellenzéki jelöltek lényegében nem jelenhettek meg a sajtóban - és különösen azt, hogy az ellenzék nem lehetett jelen a szavazatok számlálásánál.
Ezzel együtt az ellenzék szerint mégis érzékelhető javulás a politikai rendszerben: szabadlábra kerültek a politikai foglyok, és Minszk kisebb konfrontációra is hajlandó Moszkvával, továbbra is megtagadva a Grúziától elszakadó Dél-Oszétia és Abházia elismerését, noha a Oroszország - amellyel Fehéroroszország papíron szövetségi államot alkot - már egy hónapja függetlennek tekinti a két területet.
- Két lépést tettünk előre, egyet hátra, de a legfontosabb, hogy elkezdődött a párbeszéd Fehéroroszország és az EU között - mondta lapunknak Alekszandr Milinkevics. A 2006-os elnökválasztás ellenzéki jelöltje szerint kívánatos, hogy ez meg is maradjon, annak ellenére, hogy a "hatalom megijedt attól, hogy a súlytalan parlamentbe akár egy ellenzékit is beengedjen". Az ellenzék nem tervez tiltakozó akciókat az eredmények láttán, inkább a gazdasági reformok szükségességéről szóló üzenetét próbálja eljuttatni a választókhoz.
- Ezzel persze sok gondunk van, az ellenzéki lapokat Oroszországban kell nyomtatnunk, a terjesztés elé akadályokat gördítenek a helyi hatóságok, de így is látom, hogy egyre többen támogatják a változást, az idősek körében is - mondta Milinkevics, utalva arra, hogy Lukasenko rezsimjét, amely a szociális biztonság megteremtését tekinti legfőbb eredményének, még a hivatalosan leginkább támogatott nyugdíjasok rétege sem tartja megfelelőnek. - Az ország eladósodása, a kereskedelmi deficit növekedése miatt idő kérdése a "temető csöndjét idéző" szociális biztonság megbomlása - vélte Milinkevics.
Az ellenzéki politikussal szemben az orosz megfigyelők demokratikusnak minősítették a választásokat. A Független Államok Közösségének misszióját vezető Szergej Lebegyev a Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek elmondta: "nem a szavaknak, hanem a tetteknek hisznek az emberek", így az ellenzék hiánya nem más, mint a fehérorosz választók érettségének bizonyítéka.