CSU: kegyelem átmeneti időre
A sokat bírált páros tagjai mindenesetre érzékeltették: nem ragaszkodnak minden erejükkel a székükhöz. Ezzel igyekeztek a frakció és a bázis dühödt tagjait lecsillapítani, akik egy nappal a "bajor cunami" után személyi konzekvenciákat követeltek az abszolút többség elvesztése miatt. Öt évvel ezelőtt - igaz, még a pályája csúcsán lévő Edmund Stoiber vezérletével - a keresztény szociális unió 60,7 százalékot szerzett, most viszont, egy évvel a Stoiber elleni puccs után csak 43,4 százalékra futotta az erejükből.
A CSU 46 éven át volt "egyeduralkodó" a német GDP 18 százalékát adó Bajorországban. Ugyan továbbra is a konzervatívok számítanak magasan a magyar gazdaság számára kulcsfontosságú déli tartományban, a jövőben mindenképpen koalícióra kényszerülnek. A párton belüli átrendeződés egyik első jeleként a Huber lehetséges utódjának számító Horst Seehofer alelnök és szövetségi agrárminiszter is helyet kap abban a szűk felderítőcsapatban, amely a liberális FDP-vel, illetve a jobboldali értékek mentén szerveződő Szabad Választókkal kezd puhatolódzó tárgyalásokat egy esetleges müncheni kormányzati koalícióról. A sors furcsa fintora, hogy a Szabad Választók listáján bejut a törvényhozásba az a Gabriele Pauli, akinek Stoiber elleni fellépését a Huber- Beckstein páros puccslehetőségként kihasználta, majd pedig kíméletlenül elbántak a nagyra törő önkormányzati politikusnővel.
A CSU vezetői most minden energiájukat arra fordítják, hogy valahogy stabilizálják Becksteint. Az átmenetben aktív szerepet fog kapni az eddig a szálakat a háttérből szövögető Stoiber is, a volt tartományi kormányfő és egykori CSU-elnök politikai pályafutása legkeserűbb napjának nevezte szeptember 28-át.
Huber tegnap megeresztett néhány epés megjegyzést a CDU felé, szerinte sokkal több támogatást érdemeltek volna a testvérpárttól. Más CSU-s politikusok úgy értelmezték a vereséget, hogy az figyelmeztetés a CDU-nak és Angela Merkelnek is. A 2009 szeptemberében esedékes Bundestag-választást követően Merkel nem lehet kancellár, ha a 2005-ös országos sikerben jelentős szerepet játszó CSU-t közös erővel valahogy nem állítják talpra. A fiaskó miatt csalódottságát nehezen leplező Merkel szerint a CSU talajvesztése nem fog negatívan kihatni a berlini nagykoalícióra. Ami persze relatív: a megsebzett CSU-t nem lesz könnyebb kezelni, a szociáldemokraták válsága pedig tovább tart. Az SPD 18,6 százalékkal 1946 óta leggyengébb eredményét érte el Bajorországban.