Medvegyev feljavított atom-elrettentőerőt ígér
Orosz katonai vezetők előtt mondott beszédében Dmitrij Medvegyev egy 2020-ig kiépítendő globális rendszer alapjait vázolta fel, amelynek keretében csillagháborús űrelemeket és földi, új típusú, manőverező robotrepülőgépekkel felszerelt hadihajókat, tengeralattjárókat ígért a katonáknak. A Medvegyev által megerősített csomagtervbe katonai megfigyelők szerint belefoglaltatik az orosz válasz az amerikaiak által Kelet-Közép-Európába telepített rakétavédelmi rendszerre. Medvegyev bejelentette, a hadsereg szociális ellátása, a fizetések emelése kiemelt állami feladat, amelynek végrehajtását, ütemezését a 2015-ig terjedő időszakra már jóváhagyták.
Oroszország csaknem két évtizedig elhanyagolta fegyveres erői fejlesztését, a meglévő stratégiai elrettentő rendszerek (interkontinentális ballisztikus rakétákkal felszerelt tengeralattjárók, Tu-160-as és Tu-95-ös stratégiai bombázók, szárazföldi stratégiai rakétacsapatok) állapota kétséges, új fejlesztéseket évtizedek óta alig hajtanak végre, és a Szovjetunió felbomlásával külföldre szakadt hadiipari vállalatok pótlása még nem ért véget. A minapi, Bulava interkontinentális rakétával végzett demonstratív kísérlet már jelezte, új szakasz kezdődik.
Figyelemre méltó, hogy az elnök egy olyan hadgyakorlat helyszínét választotta bejelentéséhez Orenburg mellett, a donguzi lőtéren, amelyen a grúziai hadműveletekhez hasonló manővereket is gyakorolnak, például a nagy pontosságú, de rövid hatótávolságú Tocska ballisztikus rakétákkal lőnek (amilyeneket Grúzia ellen be is vetettek), vagy Il-76-os szállítógépekről ejtőernyősöket dobnak le. Medvegyev ezt jelezte is, mondván "az új rendszer különféle típusú kihívásokra" ad választ. Váratlan helyi konfliktusok lángolhatnak fel - utalás Grúziára - amelyeket kezelnünk kell, mondta Medvegyev, jelezve, hogy a globális szembenállásra is felkészülnek. Az elnöki bejelentések a Stabilitás-2008 hadgyakorlaton hangzottak el. Ennek keretében október 21-ig Oroszország területén - de mint az ITAR-TASZSZ közleménye jelzi a világóceánokon is - gyakorlatsorozatot tartanak szárazföldi és az Északi flotta egységei bevonásával. Ennek vezérhajója, a Nagy Péter rakétacirkáló már útban van a Karib-tenger felé.
Ám a gazdasági háttér állapota kérdéseket vet fel. Oroszország növekedése lefékeződik, az inflációs nyomás nő, a moszkvai tőzsde óriási veszteségeket szenvedett el, a külföldi beruházók még óvatosabbak lettek. A legújabb orosz-ukrán feszültség egyik eleme a két szomszéd között eddig létezett szoros hadiipari együttműködés (a többi között repülőgép-ipari, rakétaipari), amely Ukrajna NATO/EU közeledésével - Moszkva szándékai szerint - elsorvadásra ítéltetik. Megfigyelők szerint Oroszország, bármennyire is nagy olajbevételekhez jutott az áremelkedések révén, még mindig csak egy töredékét tudja védelmi rendszereire fordítani annak, amit az USA hasonló célra költ - és le van maradva, sokat kell tennie, hogy behozza az elfecsérelt mintegy két évtizedet.