Obama-előny az első vita előtt
Ez is Oxford, csak egy másik. A Mississippi állambeli kisvárosban vezetett zavargásokhoz 1962-ben az egyetem első fekete diákja, James Meredith feltűnése. John F. Kennedy elnök kiküldött szövetségi rendőrei tették lehetővé, hogy megkezdhesse tanulmányait. Bob Dylan erre írta az Oxford Townt. Negyvenhat évvel később az első, győzelemre esélyes afroamerikai elnökjelölt, Barack Obama vitázhat e helyen. Minden bizonnyal péntek este, a televíziós főműsoridőben. De ez még nem teljesen biztos. John McCain, a republikánus elnökjelölt a vita elhalasztását kezdeményezte demokrata ellenfelénél. Az arizonai szenátor indoklásul azt hozta fel, hogy megszakítja kampányát is, visszatér Washingtonba, és a továbbiakban is a kongresszusban akad tennivalója a héten a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag elfogadásával kapcsolatban. Ezt McCain azután jelentette be, hogy egy rövid telefonbeszélgetésen Obama felvetette: közös nyilatkozatot adhatnának ki a pénzügyi csomagról. A mississippi szervezők eddig nem kaptak értesítést a másfél órásra tervezett tévévita elhalasztásáról. - Mit gondol McCain, péntek este kilenckor is ülésezni fog a szenátus? - utalt rá Edward Rendell, Pennsylvania kormányzója: a republikánus ötlet valójában politikai húzás. A két jelölt mindenesetre tegnap a Fehér Házba volt hivatalos.
McCain nagyon igyekszik mutatni, hogy együtt él az eseményekkel. Nem csoda, a Wall Streeten történtek, és következményeik jelentik most Amerika legfontosabb kérdését a közvélemény szemében. A legfrissebb felmérés szerint a megkérdezettek éppen fele a gazdaságot nevezte az elnökválasztás fő tétjének, míg egy éve csak 12 százalékuk. Most minden más, az iraki háború, a terrorizmus elleni harc, az egészségbiztosítás jelentősége eltörpül ehhez képest. Ez Obamának kedvezhet. A demokrata jelöltnek pártszimpátiától függetlenül 24 százalékpontos előnye van abban, hogy a közvélemény szerint ő vagy McCain felkészültebb a gazdasági ügyekben. Obama így az utóbbi két hétben újra megelőzte McCaint. A Gallup szerint 47:44 arányban vezet. Az ennél lényegesebb elektori támogatottságban az illinoisi szenátor előnye 202:163 arányú a 270towin.com portál becslésében. Az elnökség elnyeréséhez legalább 270 elektori szavazat kell.
A becslések szerint 60 millióan követhetik majd a három elnökjelölti vita közül az elsőt, amelyet a közszolgálati PBS sztárműsorvezetője, Jim Lehrer vezet. Négy éve, George W. Bush és John Kerry összecsapását 53,4 millióan nézték. A rekordot Jimmy Carter és Ronald Reagan 1980-as vitája tartja, több mint 80 millió nézővel.