Tom Lantos Intézet nyílik Budapesten
A felszólalók méltatták az elnyomottak jogaiért mindig kiálló politikus érdemeit, majd legtöbben aktuálpolitikai kérdésekre igyekeztek választ keresni, Lantos örökségéből merítve. Többször felmerült az Oroszországhoz való viszonyulás az augusztusi grúz-orosz háború fényében. A miniszterelnök szerint Tom Lantos a külpolitikában mindig megtalálta az egyensúlyt hazája érdekeinek, illetve értékeinek képviselete között. - Magyarország és az euroatlanti együttműködés, illetve Oroszország értékvilága között kimutatható a különbség. Nem ugyanúgy gondolkodunk demokráciáról, sajtószabadságról - mondta a miniszterelnök, aki szerint mindezt figyelembe véve kell együttműködni Oroszországgal, hangsúlyozva hazánk energiafüggését Moszkvától. - Úgy érzem, Magyarország jó felé keresi az utat - mondta Gyurcsány, aki elmondta, hogy Tom Lantos szerint riválisainknak és szövetségeseinknek egyaránt tudtára kell hozni véleményünket, ám senkit sem szabad kioktatni.
Charles Gati szerint az értékek képviselete Tom Lantos számára mindennél fontosabb volt. - Amikor Amerikában sokan azt vallják, hogy nem szabad Kínát kritizálni, mert fontos gazdasági partner, Tom tüntetőleg a dalai láma barátjaként mutatkozott. Amikor sokan azt vallják, hogy óvatosan kell bánni Oroszországgal, mert nagy szükség van vagy lehet rá, Tom nem habozott, és megbélyegezte az orosz kormányt a sajtószabadság megsértéséért és az alapvető emberi jogok iránti érzéketlenségéért - idézte fel Gati.
Valki László nemzetközi jogász azt emelte ki: Lantos aggodalommal figyelte a Magyarországi futballhuliganizmus megjelenését, az antiszemita megnyilvánulásokat, majd a Magyar Gárda megalakulását.