Gazdaságélénkítést ígér az új japán kabinet
Nakagava Soicsi pénzügyminiszter adókönnyítéseket ígért, míg a miniszterelnökségért is indult Joszano Kaoru megtartotta korábbi gazdasági tárcáját. Két volt miniszterelnök gyermeke is posztot kapott: Nakaszone Hirofumi külügyminiszter lett, a 34 éves Obucsi Juko pedig az ország történetének egyik legfiatalabb minisztereként az öregedő és csökkenő lakosságú Japán népesedési politikájáért felel majd.
Nagy kérdés, hogy az új kabinet meddig marad majd pozícióban. A hírek szerint ugyanis Aszo hamarosan feloszlatja a törvényhozás alsóházát, hogy előre hozott választásokon kérjen a néptől bizalmat. Elemzők szerint az október végén, november elején esedékes referendumon a kormányzó Liberális Demokrata Párt és a kormány akár meg is égetheti magát. Az új kabinet várható, költekező politikája miatt még távolabb kerülhet a japán állami költségvetés egyensúlya. A szigetország belső államadóssága eléri a bruttó hazai össztermék százötven százalékát.
Az új kormány gazdaságélénkítési terveinek ellenére a cégek nem túl optimisták a japán gazdaság közeli jövőjével kapcsolatban, mivel az már jó ideje csak nagyon lassan növekszik. Az is igaz azonban, hogy a Wall Street-i intézményrendszer összeomlása csak részben érintette a japán pénzintézeteket, amelyek el is kezdtek bevásárolni a tengerentúlon. A Nomura megvette a csődbe jutott Lehman Brothers ázsiai és európai hálózatát, a legnagyobb japán bank, a Mitsubishi UFJ-csoport a Morgan Stanley-ben szerzett húszszázalékos részesedést, a Sumitomo Mitsui pedig a hírek szerint a Goldman Sachs egy jelentős részvénypakettjét szerzi meg.