Unokái is életben tartják Tom Lantos örökségét

Tomicah Tillemannt (29 éves), a februárban elhunyt politikus unokáját, a Lantos Alapítvány elnökségi tagját munkahelyén, az USA szenátusában kérdeztük a csütörtöki budapesti Lantos-konferenciáról. Tillemann a külügyi bizottság munkatársaként Joe Biden demokrata alelnökjelölt mellett dolgozik.

- Mi a konferencia jelentősége?

- A nagyapám olyan személyiség volt, aki rendkívüli örökséget hagyott hátra, mégpedig nemcsak az Egyesült Államokban, amelyet politikusként szolgált, hanem Magyarországon is. Élete végéig büszke magyarnak tartotta magát. Nemcsak kulturális, történelmi szempontból kötődött az országhoz, hanem elismerte a politikai fejlődését is. Várakozásaim szerint a konferencia hozzájárul az elkötelezettséghez, amellyel Tom Lantos a fogadott hazája s a szülőföldje iránt egyaránt viseltetett, és tovább erősíti a két ország kapcsolatát is.

- Az eredeti tervekben az ön előadása is szerepelt A Lantos-doktrína az amerikai külpolitikában címmel. Részvételét azonban lemondta. Mi ennek az oka?

- Éppen most, kedd este kellett volna repülőgépre szállnom, de a szenátus külügyi bizottsága ezekben a napokban foglalkozik az egymilliárd dolláros támogatáscsomaggal, amelyet Grúzia kap. A kötelezettségeim itt tartanak.

- Mit ért a Lantos-doktrína alatt?

- Nagyapám egyrészt kérlelhetetlenül szembehelyezkedett az emberi jogokat sárba tipró, tekintélyelvű, diktatórikus rezsimekkel. Másrészt éllovasa volt annak a gondolatnak, hogy nyíltságot lehet vinni az ilyen rendszereket fenntartó országokba, és ily módon meg lehet változtatni, reintegrálni lehet őket a nemzetközi közösségbe. Elment tehát Líbiába, többször is járt Észak-Koreában, dolgozott az iráni kérdésen.

- Nemcsak az említett országokban vannak komoly emberjogi problémák, hanem demokráciákban is, mint például Magyarországon. Követi-e a magyarországi eseményeket? Aktuálpolitikai tanulságokat is levonhatnak-e majd a hozzászólók a konferencia végén?

- Igen, kiemelt figyelemmel követem a helyzetet önöknél. Itteni, szenátusbeli munkakörömből adódóan azonban nem tehetem meg, hogy a sajtó nyilvánossága előtt is kifejtsem a véleményemet.

- A képviselő halála után ápolja-e a család a magyar kapcsolatot?

- Feltétlenül. Testvéreimmel, egyik unokatestvéremmel ugyanolyan büszkén tekintünk hagyományunkra, többen is beszélünk magyarul. A nyelvtudásomnak persze mindig jót tesz egy-két hét felfrissítés Budapesten (mondja magyarul - A tud.). Többen is hosszasabban éltünk az országban, utaztunk, magyar dalokat énekelünk. Befejezés előtt álló doktori értekezésem témája az 1989-es magyar-osztrák határnyitás, amely lehetővé tette a keletnémetek nyugatra távozását. Vagyis azt mondhatom, a történelmi és intellektuális szálon túlmenően kötődésünk személyesen, érzelmi szempontból is megalapozott.

- És mi történik novemberben a kaliforniai San Mateo megyében? A nagyapját tizenháromszor egymás után választották újra a képviselőház tagjává.

- Nem bocsátkozhatom találgatásokba, de tény, hogy a demokraták jól szoktak szerepelni abban a választókörzetben. Jackie Speier nyerte meg az időközi választást, és jó esélye van az újabb sikerre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.