Jobbról balra át

Huszonkilenc mandátum, huszonnyolc ellenében, így zárult a szociáldemokrata SD és jobbközép SDS több hónapos választási harca Szlovéniában. Bár nincs még hivatalos végeredménye a vasárnapi választásoknak, Borut Pahor esélyesebb arra, hogy koalíciós tárgyalásokat kezdjen. A szociáldemokraták vezére tegnap óta következetesen csak "kollégának" nevezi Janez Jansát. Amikor a Pop TV riportere megkérdezte Pahortól, miről beszélt éjféltájt a leköszönő miniszterelnökkel, így válaszolt: - Sokan voltak körülöttünk, nem nagyon hallottam, de gondolom, gratulált.

Janez Jansa valóban kezet fogott vele, ám nyilatkozataiban nem győzi hangsúlyozni, hogy még minden relatív, elvégre a külföldön élő szlovénok szavazatait sem dolgozták fel. Tehát se igazi győzelemről, se igazi vereségről nem lehet még szerinte beszélni.

Nagyjából 46 ezer választó hiányzó voksáról van szó, egyelőre azonban nem tudni, hányan járultak az urnákhoz közülük, és bár matematikailag lehetséges egy fordulat, ennek esélye a nullához közelít. Az SD 12 ezer szavazatos előnye most már behozhatatlannak tűnik.

Ráadásul Pahor szövetségesei is jól szerepeltek, sőt az egyik nagy meglepetés, hogy a Gregor Golobie vezette, 2007 óta létező, kicsit szociáldemokrata és kicsit liberális Zares a harmadik legjobb befutó, 10 képviselővel. Utóbbi párt - ahogy a győztes SD is - a liberális, demokrata LDS-ből kivált baloldali politikusok új formációja.

A három cikluson át kormányzó "anyapártot" a 2004-es választások elvesztése után sokan leírták, ám tavaly mégis megtáltosodott. A 35 éves Katarina Kresal irányításával visszaküzdötte magát most a nemzetgyűlésbe is, méghozzá öt mandátummal. A Pahor vezette lehetséges baloldali koalíciónak (SD+Zares+LDS), így 43 mandátuma már biztosan van.

Kell még ugyan minimum három a parlamenti többséghez, ám ezt nem lesz nehéz összeszedni. A DeSUS, azaz a nyugdíjasok pártja a Jansával közös kormányzás után ugyanis hajlandó jobbról balra átlépni. Karl Erjavec pártelnök, aki eddig hadügyminiszter volt, hétfőn határozottan kijelentette: szívesen belép Pahor koalíciójába, főleg ha megtarthatja a tárcáját. Különösen izgalmas, hogy a finn tévéből kiszivárgott korrupciós ügyben őt is megvádolták, ám úgy tűnik, neki nem ártott a botrány.

Az első elemzések kiemelik, hogy Janez Jansa pártja nem szerepelt sokkal rosszabbul, mint négy évvel korábban. Inkább a szövetségeseitől - tétovaság, rossz program, és túlzott radikalizmus miatt - hódított el a baloldal ügyesen szavazókat. A kereszténydemokraták, élükön a volt pénzügyminiszterrel, például be se jutottak a parlamentbe.

Szlovéniában igazi nagykoalícióra is akadt egyébként már példa, de épp Jansa volt aztán az első miniszterelnök, aki főleg jobbról szemezgetett a kormánya összeállításakor. Most visszakapja ezt, hiszen az SDS puhatolódzó ajánlkozását Pahor udvariasan visszautasította: feloldhatatlan programkülönbségre hivatkozva.

Danilo Türk államfő hétfőn megerősítette, hogy csak a hivatalos végeredmény kihirdetése után - erre október elejéig valószínűleg várni kell - ad felhatalmazást kormányalakításra. Egy biztos, a magyar kisebbséget Göncz László történész, a lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet igazgatója képviseli majd ezentúl a szlovén nemzetgyűlésben.

A vesztes gratulál a győztesnek - Pahor és Jansa kézfogása
A vesztes gratulál a győztesnek - Pahor és Jansa kézfogása
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.