Aszo Taroaz új japán miniszterelnök
A karizmatikus Aszótól nemcsak azt várják el, hogy a szigetország gazdaságát kihúzza a recesszióból és megoldja az öregedő társadalom és a lecsúszó vidék problémáit, hanem azt is, hogy javítson a kormánypárt népszerűségi mutatóin.
Aszo minden valószínűség szerint feloszlatja majd a japán törvényhozás alsóházát (ahol a kormánykoalíció kétharmados többséggel rendelkezik), hogy néhány hét múlva, előre hozott választásokon kérje a lakosság bizalmát és támogatását. Egyes elemzők szerint ezzel a kormánypárt magára gyújtja a házat, és az újságírókkal együtt nézi majd, hogy válik porrá a hatalma. Kétségtelen, hogy kockázatos a húzás, de a legutolsó közvélemény-kutatások alapján az emberek jelenleg Aszót tartják a legkívánatosabb vezetőnek Japánban.
Képregényrajongó
kormányfő
Koidzumi Dzsunicsiro után újra karizmatikus vezetője van Japánnak - sóhajtanak fel sokan. A szigetország új miniszterelnöke 1940-ben született, és vérében van a nagypolitika. Nagyapja Josida Sigeru, a második világháború utáni japán politika egyik kiemelkedő kormányfője, de még Aszo apósa is miniszterelnök volt. Aszo az USA-ban és Nagy-Britanniában járt egyetemre, egy ideig pedig Sierra Leonéban gyémántkereskedőként tevékenykedett. A hetvenes években több évig vezette a családi cementgyártó céget. Aszo 1976-ban a montreali olimpián koronglövészetben indult, majd 1979-ben képviselő lett. Oktatási, bel- és külügyminiszterként is tevékenykedett. Konzervatív és nagyszájú politikusnak tartják, erről néhány korábbi, a Japán szomszédait érzékenyen érintő elszólása is tanúskodik. Népszerűségét sajátos stílusa és megnyerő mosolya mellett annak köszönheti, hogy nem csinál titkot abból: imádja a japán képregényeket, a mangákat. Aszo hangja csengőhangként is letölthető, "menő öregembert" ábrázoló minifigurája pedig az utóbbi hetek egyik legnépszerűbb terméke Japánban. Családja több generáció óta római katolikus, ami ritkaságszámba megy
a sintoista és buddhista országban. Aszo Taro korábban háromszor már indult a miniszterelnökségért, negyedszerre pedig sikerült is neki. (P. N.)