A kötőjel is dönthet

Azonos-e András Varga-Szabó András Varga Szabóval? És ha amerikai állampolgárként szavazna novemberben? Állama, sőt megyéje válogatja, hogy elfogadják-e a kötőjelet akkor is, ha a névjegyzékben nem szerepel.Amerika újra aggódik, hogy sok helyen nem a választók, hanem a bürokrácia, esetleg a sors szeszélye dönt majd novemberben. A nehézségek részben abból fakadnak, hogy a választásokat több mint tízezer, alacsonyabb szintű hatóság szabályozza és fizeti - noha az elmúlt hat évben hárommilliárd dollár is jutott korszerűbb berendezések vásárlására.

Sok helyütt ezzel együtt olcsón szeretnék megúszni a voksolást, és nem alkalmaznak elég szavazatszámlálót.

Marcus Cederqvist, New York városa választási bizottságának vezetője magas részvételre, és egy-két órás várakozási időre számít. Szerettek volna a szokásos 30 ezer főnél többet toborozni, különösen a segítségre szorulók miatt, de pénz már nem volt rá. "A magas részvételi arány és az új eljárások választásnapi zűrzavarhoz vezethetnek" - írja címoldalán a The Washington Post. Kilencmillióan, köztük a kulcsállamoknak számító Ohióban, Floridában és Coloradóban szavaznak most másképpen, mint előzőleg. Egyre több helyütt, az ország valamivel több mint felében, szkennerrel leolvasott papírlapon voksolnak. Az érintőképernyő visszaszorul. Országszerte kétmillió szavazatszámlálóra lesz szükség, kétszer anynyira, mint legutóbb. Nevadában 400 ezer, Indianában félmillió új szavazó regisztráltatta magát.

Florida Palm Beach megyéjében csak nem akar semmi sem sikerülni. 2000-ben ez volt az egyik megye, ahol botrányba fulladt az elnökválasztás. A nehezen áttekinthető "pillangó" szavazólapon keresztbe kellett jelölni, sokan utólag jöttek rá, hogy valójában a jobboldali radikális Pat Buchanant támogatták a demokrata Al Gore helyett. Gore megnyerte ugyan a megyét, de az állam elektori voksait - részben Palm Beach szavazataival - 537 fős többlettel George W. Bush vihette el. Így az egész versengést megnyerte. Most, az augusztusi előválasztáson pedig 3500 szavazólap egyszerűen eltűnt Palm Beach megyében, már a kukákban keresték. Másutt sem megy sokkal könnyebben, de legalább igyekeznek. Ohio állam Franklin megyéjében négy évvel ezelőtt több mint öt órát kellett sorban állni. Most ötven százalékkal több szavazógépet állítanak csatasorba, és - amerikai alaposság! - tanulmányt rendeltek meg arról, hogy hol helyezzék el őket. David Moon, a sportszerű szavazásért küzdő FairVote programigazgatója szerint a sorállás sok helyütt probléma, 2004-ben sokan inkább hazamentek.

Külön gondot okoz a választók szándékos hátráltatása. "Vannak politikai érdekek, amelyeknek az alacsony részvételi arány felel meg, különösen a kisebbségek, a szegények, a diákok és az idősek körében. Gyakran piszkos trükköket vetnek be, hogy fékezzék a szavazást, így például egyes környékeken olyan szavazólapokat osztanak szét, amelyek tévesen tüntetik fel a szavazás dátumát" - figyelmeztetett nemrég vezércikkben a visszaélésekre a The New York Times. Volt, ahol csak speciális nyomású papíron fogadtak el regisztrációs kérelmet, mintha az lett volna a cél, hogy minél alacsonyabb legyen a részvétel. Floridában ötvenezer embert nem engedtek szavazni állítólagos büntetett előélete miatt (az államok maguk szabályozzák, hogy a szavazóurnához engedik-e a börtönviselteket, s ha igen, ez automatikus-e), ám jelentős részükről kiderült, nem ítélték el. Felük afro-amerikai volt. (Sz. L.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.