Pakisztán szeptember 11-éje
A kamikaze egy teherautóval robbantotta fel magát, még mielőtt a biztonsági ellenőrzésig eljutott volna.
A Dawn pakisztáni tévécsatorna belügyi forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy feltehetően volt egy másik öngyilkos merénylő is, aki a szállodán belül robbantotta fel magát. A Geo TV viszont megszólaltatott néhány szemtanút, akik elmondták: a teherautós kamikaze figyelmeztette a hallban tartózkodókat, hogy három percük van a menekülésre.
A terrorcselekmény nem sokkal azután történt, hogy Aszif Ali Zardari, az ország új elnöke beszédet mondott a parlamentben. E beszédnek egyik fő hangsúlya éppen a terrorizmus elleni harc volt, de Zardari arról is beszélt, hogy erre hivatkozva nem sértheti meg senki Pakisztán szuverenitását.
A robbanás pillanatában éppen fogadást tartottak a Marriottban az államfő tiszteletére, amelyen részt vett a Világbank küldöttsége, valamint számos külföldi diplomata is. A szálloda a szélsőségesek számos támadása ellenére évek óta külföldiek, üzletemberek és pakisztáni politikusok kedvenc találkozóhelye. 2001 őszén itt volt a tálibok elleni afganisztáni invázióról tudósító nemzetközi média központja.
A Headlines Today indiai hírtelevízió szerint a merényletet a Tahrik-e-Taliban nevű, az al-Kaidához közel álló iszlám szélsőséges szervezet vállalta.
Pakisztánban az idén közel 1200-an haltak meg az al-Kaida terrorista hálózathoz kötődő iszlamisták és a tálibok által elkövetett merényletekben. A legsúlyosabbat éppen egy hónapja, augusztus 21-én követték el az Iszlámábád közelében fekvő legnagyobb pakisztáni fegyvergyár ellen. Abban a támadásban 64-en haltak meg.
Nincs magyar sérültje a szombati iszlámábádi merényletnek - közölte az MTI-vel Mátyus Sándor, az iszlámábádi magyar nagykövetség első beosztottja, konzul. Mint a magyar diplomata elmondta, a magyar kolónia tagjai közül senki sem sérült meg a robbanásban, csupán magyarok lakta házak szenvedtek kisebb sérüléseket. Így volt ez a magyar nagykövetség épületének esetében is, amelynek több ablaka betört. A robbanás erejét jelzi, hogy a nagykövetség mintegy két kilométerre van a Marriott-tól. A külképviselet mozgásuk szigorú korlátozásra szólította fel a Pakisztánban élő magyarokat.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió egyaránt elítélte az iszlámábádi merényletet. A Fehér Ház közleménye szerint a terrorcselekmény "emlékeztet arra a fenyegetésre, amelylyel mindenkinek szembe kell néznie", egyúttal megerősítette: az Egyesült Államok kiáll Pakisztán demokratikusan megválasztott kormánya mellett a terrorizmussal szembeni kihívásban. Az Európai Bizottság megdöbbenésének adott hangot, és szolidaritásáról biztosította Iszlámábádot.
Csak egy nappal a merénylet után derült ki, hogy a merényletben életét vesztette Csehország pakisztáni nagykövete is. A 47 éves, kétgyermekes családapa Ivo Zdárek a nyáron érkezett pakisztáni állomáshelyére, és ideiglenesen a Marriott szállodában lakott. A robbanást követő percekben munkatársai kétszer is beszéltek telefonon a nagykövettel, aki előbb épnek és egészségesnek mondta magát, majd segítséget kért ahhoz, hogy ki tudjon menekülni.
A német külügyminisztérium vasárnap közölte, hogy a merényletben legalább hét német állampolgár sebesült meg. A dán külügyminisztérium arról számolt be, hogy egy diplomatája valószínűleg meghalt, egy másik pedig könnyebben megsebesült. A mentőalakulatok tegnap egész nap folytatták a romokban heverő és füstölgő romok átkutatását. A halottak többsége biztonsági őr volt, de vannak köztük nők és gyermekek. Kórházi források közlése szerint a sebesültek közül kevesebb mint húszan voltak külföldiek, és egy brit nőn kívül már mindenkit elengedtek.
Iszlámábádban két ötcsillagos szálloda van, ezek egyike a szigorúan ellenőrzött Marriott. A belvárosban álló ötemeletes épületben 290 szoba és hat étterem volt. A hatalmas erejű robbanás következtében a szálloda részlegesen összeomlott, majd teljesen kiégett. Egy névtelenül nyilatkozó nyomozó közlése szerint a detonáció következtében nyolc méter mély és mintegy húsz méter átmérőjű kráter keletkezett. A Daily Times pakisztáni napilap főszerkesztője, utalva a 2001-es Amerika-ellenes terrortámadásokra, Pakisztán szeptember tizenegyedikéjének minősítette az iszlámábádi merényletet.
Szakértők egyetértenek abban, hogy Pakisztán északnyugati részén új front nyílt a terrorizmus elleni háborúban. Washingtonnak meggyőződése, hogy az afgán tálibok és az al-Kaida rendezte sorait és visszanyerte erejét a hegyvidéki, törzsek által lakott térségben. A Pakisztánban bujkáló iszlamista fegyveresek ellen intézett amerikai légi csapások azonban polgári áldozatokat is szedtek, ami feszültséget keltett a pakisztáni-amerikai viszonyban.