Előre hozott cseh választások?
Ezzel kilencvennyolcra csökkent a kétszáz tagú prágai alsóházban a hárompárti kormánykoalíció képviselőinek száma. Eddig is csupán az ellenzéki cseh szocdemektől (CSSD) átpártolt honatyák szavazatai révén volt meg a minimális többségük. Mivel még legalább három-négy kormánypárti gondolkodik két rebellis társukhoz hasonló lépésen, nem kizárt, hogy rövidesen kisebbségbe kerül Mirek Topolánek kabinetje. Prágai politológusok szerint a jelenlegi zilált belpolitikai helyzetben a kormánynak immár szinte semmi esélye az egészségügyi, a nyugdíj- és az adóreformok folytatására.
A cseh miniszterelnök tegnap közölte: ha nem lesz kellő parlamenti támogatottsága a kormányprogramban meghirdetett sarkalatos lépések folytatására, akkor ősszel lemond, és jövőre előre hozott választások lesznek Csehországban.
Lapunk megkeresésére Jirí Paroubek, a cseh szocdemek (CSSD) elnöke elmondta, hogy az októberi megyei választások után bizalmatlansági indítványt terjeszt be a képviselőházba, mert a Topolánek-kabinet kezdettől fogva gyanús ügyletek révén szerzett minimális többséget, és azóta is csak ilyen nemtelen eszközökkel őrzi a hatalmát. - Kétféle megoldást javaslunk. Alakuljon szakértői kormány, amely elvezeti az országot a 2009-es előre hozott választásokhoz (ezeket az európai parlamenti voksolásokkal egy időben, júniusban tartanánk). Addig akár maradhatna ez a kabinet is, de más miniszterelnökkel - nyilatkozta. Hozzátette, hogy azért hajlandók ilyen kompromisszumra, mert jövő januártól Csehország lesz az EU soros elnöke, és ilyenkor belpolitikai pengeváltásnak nincs helye.
Prágában két hete derült ki a Nova kereskedelmi tévé oknyomozó riportjából, hogy az ODS egyik képviselője igyekezett lejárató adatokat gyűjteni két olyan kormánypárti társa ellen, akik gyakran bírálták Topolánek kormányfő-pártelnököt. A botrány kirobbanása után a lebukott képviselőt lemondatták, ám több társa szerint nem önmagától, hanem a pártvezetés tudtával vagy ösztönzésére fejtette ki törvénytelen tevékenységét, ezért követelték a frakcióvezető leváltását is. Miután ez nem történt meg, mindkét honatya elhagyta a legerősebb kormánypártot.
Václav Klaus államfő - aki jelenleg az ODS díszelnöke - élesen bírálta Mirek Topoláneket, aki szerinte különösen ludas abban, hogy világos eszmék, értékrendek és programok híján kiüresedett, és kufárkodássá züllött a politika.
Ján Slota, a pozsonyi kormánykoalícióhoz tartozó Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke honvédelmi (Domobrana) alakulatok létrehozását javasolta tegnap a pozsonyi parlamentben. Hangsúlyozta, hogy erről már évekkel ezelőtt döntöttek, csak a Magyar Koalíció Pártjával kollaboráló Dzurinda és kabinetje elaltatta az ügyet. Most azonban a pártvezér szerint lépni kell, a Magyar Gárda tevékenységének és Szlovákia területi egységét veszélyeztető céljainak ellensúlyozására. - Csak az ostoba és a szűk látókörű ember nem érzékeli a magyar politikusoknak a Nagy-Magyarország visszaállítása érdekében kifejtett tevékenységét. Én veszélyeztetve érzem magam, ezért rövidesen beterjesztjük a köztársaság védelméről rendelkező törvénytervezetet - jelentette be. (Pozsonyi tudósítónktól)
Közös múltból azonos jelenségek
Nem véletlen, hogy a közép-európai posztkommunista országokban, főleg a közös múlt miatt, időről időre kísértetiesen hasonló jelenségek ütik fel a fejüket - nyilatkozta lapunknak Bohumil Dolezal neves cseh politológus, aki a magyarországi belpolitikát is jól ismeri. Így folytatta: - Jelenleg Budapesten kisebbségi kormány próbál nagyon szűk keretek között egyensúlyozni, rövidesen Prágában is ugyanez lehet a helyzet, és mindkét országban előre hozott választásokba torkollhat a helyzet. Ezek a válságjelenségek a pártok kiforratlan értékrendjének és főleg a politikai kultúra hiányának a következményei, amelyek miatt valóságos hidegháború és ellenségeskedés dúl a kormánypártiak és az ellenzékiek között, mindkét országban. Nincsenek közös érdekek, azonos víziók, a pártszempontokat a nemzeti érdekek fölé helyezik. Ilyen körülmények között lehetetlen a sikeres kormányzás - mutatott rá a prágai szakértő. (Sz. J. P.)