Egy pofa sör a besúgóknál
Az igazi "Cég" évtizedeken át a Német Szocialista Egységpárt "kardjaként és pajzsaként" - kiterjedt spiclihálózatával - sok százezer ember életét keserítette meg, tette tönkre. Wolfgang Schmelz, a heves vitákat kiváltó söröző tulajdonosa nem lát semmi kivetnivalót abban, hogy úgymond ironikusan néz szembe e sötét múlttal. - Keleten a legtöbb vicc a Stasiról szólt - mondja a Brémában nevelkedett, vagyis nyugati származású, 53 éves férfi. A kocsmához korhű hátteret az interneten vásárolt NDK-s relikviák szolgáltatnak. A "Cégnél" lehallgatókészülékek, egyenruhák, könyvek, plakátok, valamint Erich Honeckernek, az NDK néhai vezetőjének és Erich Mielkének, a Stasi rettegett főnökének fotói fogadják a betérőket.
A vendégek többsége környékbeli lakos, s egyáltalán nem zavarja őket a Stasi "vicces feldolgozása". - Jól főznek és olcsók az italok - hangzik a tömör vélemény. Tréfásnak tartják, hogy az önmagát "tartótisztnek" nevező Schmelz egy felmelegített poénnal népszerűsíti vállalkozását: "Jöjjön be hozzánk, különben mi megyünk magáért". A korábban lottóügynökként is szerencsét próbáló férfi fejéből a volt Stasi-központban tett látogatáskor pattant ki a turistacsalogatónak szánt ötlet.
Eredetileg ketten vitték a boltot: az augusztusi nyitáskor Schmelz mellett a keletnémet Willi Gau is a pult mögött állt. Az üzlettársak útjai időközben elváltak, nemcsak a sör árán és a laza könyvelésen különböztek össze. Állítólag Gau valóban Stasi-ügynök volt, nemcsak viccből adta magának a "Konyhafőnök" ügynöknevet. Volt vendéglátósként rendszeresen beszámolt az őt felkereső állambiztonsági tiszteknek, de állítja, tevékenységével senkinek sem ártott. Schmelz viszont piszkosul átverte őt, a volt partnertől most jogi úton próbálja visszaszerezni az indulótőkét. Jogállami eszközökkel.