Ötven nap a célegyenesben

Az amerikai előválasztások sorát rendre megnyitó New Hampshire ismét reflektorfénybe került a hét végén: mind John McCain, mind pedig Barack Obama ide hozta a kampányát. A mindössze négy elektori szavazatot hozó állam jelentőségét az adja, hogy az egész elnökválasztás eldőlhet rajta novemberben. Wisconsinnal együtt négy éve még a demokrata John Kerryre szavazott, most viszont a republikánusokhoz állhat át.

Fordított irányban mozdulhat el elemzők szerint a 2004-ben még George W. Busht támogató Nevada, Colorado, Új-Mexikó, Virginia és Iowa. Hagyományosan sorsdöntő csatamezők ezeken kívül Pennsylvania, Michigan, Ohio és Florida - különösen, hogy a kampány döntő szakaszába, az utolsó ötvennapos célegyenesbe érkezik. Nyolc éve az utóbbi állam egyetlen megyéje döntött Bush javára Al Gore-ral szemben. Az NBC televízióban bemutatott becslés szerint Obama most 233:227 arányban vezet vetélytársával szemben az elektori szavazatokat tekintve, amelyekből 270 szükséges a Fehér Ház bevételéhez. A küzdelem szoros, a százalékos támogatottságban McCain - 47:45 arányban - Obama előtt áll.

A kampánystábok körüli legújabb hír, hogy Obama augusztusban 66 millió dollárt gyűjtött össze, ennyi még senkinek nem sikerült egyetlen hónap alatt. Egyúttal félmillió "első adakozóra" tett szert, összesen már 2,5 millióan járultak hozzá a kampányához. Az interneten, a Facebook közösségépítő portálon is kétmilliós nagyságrendben tett szert "ismerősökre". A hétfői The Washington Post közlése szerint a céges donorok (alkalmazottaikat is ideértve) összesen mintegy egymillió dollárral támogatták a két kampányt; az összeg valamivel több mint fele McCainnek jutott.

Máskülönben a kampányérvekben kevés az új elem. A 47 éves Obamának nincs vezetői tapasztalata, még egy trafikot sem irányított soha, nem harcolt az országért sem - mondják a republikánusok. A 72 éves McCain idős, az oldalszakállak és bumfordi maroktelefonok korának embere, e-mail üzenetet sem tud küldeni, s a gazdasághoz sem ért - így a demokraták.

A sajtó a legtöbb bőrt még mindig a republikánus Sarah Palin váratlan alelnökjelöltségéről tudja lehúzni. Se szeri, se száma a helyszíni tudósításoknak Alaszkából, ahol a 44 éves asszony a kormányzó. Kimutatják, hogy egy pár ezres kisváros polgármestereként az volt a legnagyobb ténykedése, hogy jégkorongpályát építtetett, ami aztán jogi és anyagi gondokba sodorta a települést. A The New York Times címlapján szereplő információ szerint a távoli állam élén a mezőgazdasági hivatal fejének neveztett ki egy ingatlanügynököt, akinek érdeme, hogy osztálytársa volt. Világpolitikai tapasztalata hiányát ellensúlyozandó Palin felhozta, hogy saját államából "átlát Oroszországra", járt már Írországban (mint kiderült, a gépe szállt le kerozinért), valamint Irakban is - mármint négyszáz métert, Kuvaitból átlépve.

A McCain-Palin-kampányban hangsúlyt kapott családi értékek kapcsán a sajtó utánamegy, hogy hány Down-kórost nevelnek az országban (ebben szenved Palinék csecsemője), milyen munka mellett öt gyermeket nevelni. Lehet, hogy a választás kimenetele a kisgyermekes családanyákon múlik - esetleg éppen New Hampshire államban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.