Százezer menekült vár segítségre Grúziában, Dél-Oszétiában

A segítségre váró/szoruló menekültek száma humanitárius szervezetek számításai szerint Grúziában és Dél-Oszétiában eléri a százezret. Az azonnali élelmiszersegély mellett szálláshelyre is szükségük van, még a közelgő tél beállta előtt.

- Kis mértékben kezdődött meg egyelőre a segélyezés Grúziában és a szakadár tartományokban. A grúz kormány jelentősen rászorul a nemzetközi segélyszervezetek támogatására - mondta lapunknak Lehel László, a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat igazgatója. A Gori melletti sátortábor lakóinak napi egy adag meleg ételt sem tudnak biztosítani, a tél közeledtével pedig egyre sürgetőbb probléma lesz a menekültek elszállásolása. - Gyors élelmiszersegélyre és higiéniai eszközökre is szüksége volna azonban a menekülteknek, mind a grúz, mind a déloszét oldalon - mondta Lehel, aki a múlt héten az Egyházak Világtanácsa delegációjának tagjaként járt Grúziában és Dél-Oszétiában.

A déloszét területen az orosz kormány katasztrófaelhárítással is foglalkozó minisztériuma, az Emercom dolgozik. Ők azonban inkább Chinvali központi épületeit (parlament, kórház, közigazgatási intézmények) újítják fel, kevésbé a humanitárius segélyezésre koncentrálnak, tudtuk meg Leheltől. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet is Dél-Oszétiában fog dolgozni, ahol elsősorban a lakhelyüket elvesztett emberek elhelyezését próbálják majd megoldani.

Nehezíti a helyzetet, hogy még mindig folyamatosan égetnek fel olyan házakat és településeket Dél-Oszétiában, ahol korábban grúzok laktak. - Ez egyfajta etnikai tisztogatás, hiszen azt akarják megakadályozni, hogy később visszatérjenek a grúzok. Ez természetesen a grúz területeken ellenreakciót válthat ki az oszétokkal szemben - mondta Lehel László.

Hozzátette: az 1991-92-es grúz-oszét összecsapások nyomai még mindig láthatóak Chinvaliban. Akkor közel száz falut számoltak fel, és százezer déloszét menekült el otthonából. - A szunnyadó harag benne van ebben a népben. Komoly gyűlölet van a háttérben - mondta Lehel. A két nép ennek ellenére együtt élt. - A háborúnak bizonyosan van szerepe abban, hogy ezt a gyűlöletet fellobbantotta - mondta.

Grúzia agressziója a békés Dél-Oszétia ellen, és folytatódó militarizálódása elsőrendű feladattá tette az orosz fegyveres erők felszerelését új eszközökkel - jelentette ki Dmitrij Medvegyev orosz elnök csütörtökön. Hozzátette: Oroszország kész a koordinált, teljes értékű együttműködésre a terrorizmus elleni harcban Amerikával, s más államokkal. Ugyanakkor Vlagyimir Putyin orosz kormányfő csütörtökön Szocsiban úgy nyilatkozott: Oroszországnak nincsenek és nem is lesznek birodalmi ambíciói, és nem támad a volt szovjet köztársaságok szuverenitására. Emlékeztetett arra, hogy Oroszország kezdeményezte a Szovjetunió megszüntetését, s hogy Moszkva nélkül az még ma is létezne. Hozzátette: bárhogy is ijesztgetnek az Észak-Kaukázusban történtekkel, mindenki számára világos, hogy ennek nem lesz semmiféle kihatása Európára nézve.

Pakolják a teherautót az orosz katonák a grúziai Khobinál
Pakolják a teherautót az orosz katonák a grúziai Khobinál
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.