Az USA szabad kezet adott magának Pakisztánban
Ben Salamone és Dona Teepe ma egy párt alkotnak. Hét évvel ezelőtt ugyanazon a napon, szeptember 11-én veszítették el a házastársukat. Marjorie Salamone és Karl Teepe a Pentagonban dolgoztak, a 77-es járat becsapódása ölte meg őket. A két özvegy között a közös megemlékezéseken szövődött szerelem. Az élet megy tovább. De Amerika nem felejt: a Pentagon előtt emlékpark nyílt most, az esti fényben koporsókra emlékeztető világító padok idézik fel a 125 földi áldozat, illetve a 77-es járat fedélzetén meghalt 59 utas emlékét. Az amerikai földet valaha ért legnagyobb támadássorozat évfordulóján a két elnökjelölt, John McCain és Barack Obama felfüggesztette a kampányt.
Az évforduló kínosan emlékezteti a Fehér Házat, hogy továbbra sem került kézre Oszama bin Laden terroristavezér. Mint a csütörtöki The New York Times címlapon közölte, George W. Bush elnök júliusban engedélyezte, hogy az amerikai kommandósok a szárazföldön is akciókat hajtsanak végre Pakisztánban, mégpedig az ország vezetésének előzetes jóváhagyása nélkül. Ez egyelőre beláthatatlan következményekhez vezethet az USA és régi ázsiai szövetségese kapcsolatában. - Semmiféle külső erő nem hajthat végre műveleteket Pakisztánban - közölte Asfak Pervez Kajani tábornok, a hadsereg főparancsnoka, hozzátéve: a fegyveresek "minden áron" megvédik az ország szuverenitását. Pakisztán nemcsak a feltételezett terroristafészkektől zsúfolt afganisztáni határvidéke miatt alapvető fontosságú, hanem atomfegyvere miatt is, ami ártó kezekbe kerülhet.
A Fehér Ház, a CIA és a Pentagon hivatalosan nem erősítette meg, de nem is cáfolta a Pakisztánra vonatkozó különleges elnöki engedélyt. A stratégiaváltásnak azonban más, láthatóbb jelei is vannak. A The Washington Post számolt be róla, hogy Oszama bin Laden elfogása érdekében egyre inkább pilóta nélküli felderítő gépeket, Predatorokat vetnek be. Az ezekről indított Hellfire rakétaindítások száma az idén megháromszorozódott a tavalyihoz képest. - Nem vagyok meggyőződve róla, hogy nyerésre állunk Afganisztánban. De nyerhetünk - mondta szerdán a kongresszusban Mike Mullen tengernagy, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke.
Ha egy nap megszakítással is, azért dúl a kampány. A lényegében döntetlenre álló jelöltek csapatai saját emberüket felértékelik, az ellenfelet pedig lejáratják. Miközben viszik, mint a cukrot a könyveket, amelyek Obamát baloldali szélsőségesként vagy kriptomuzulmánként állítják be, a The Wall Street Journal előásott egy chicagói rabbit, Obama feleségének unokatestvérét.
Az intellektusában kissé darabos Sarah Palint "kitalálók" arra esküsznek, hogy a választások kimenetelét az iskolázatlan nők döntik el. Ők márpedig "szupernőt" látnak a hiperaktív, ötgyermekes alaszkai kormányzóban. De elnézik-e vajon neki, hogy dollártízezreket vett fel napidíjként azért, hogy wasillai otthonából, illetve a közeli Anchorage-ből dolgozhasson, ne pedig a hatalmas állam ezer kilométerre található központjában?
Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén is megemlékeztek a 2001. szeptember 11-i terrortámadások hetedik évfordulójáról. Az eseményen April Foley amerikai nagykövet asszony - a szintén beszédet mondó Szekeres Imre honvédelmi miniszter és Rogán Antal V. kerületi polgármester közreműködésével - fát ültetett, ezzel jelképezve az erő, a jövőbe vetett hit és az etnikai sokszínűség gondolatát. Egy kőplakettet is felavattak, amelyen April Foley a szeptember 11-i áldozatok emlékének ajánlja az elültetett juharfát. (H. S.)