Mata Hari Phenjanból
A gyanú szerint Won Jeong Hwa dél-koreai katonatiszteket kerített hálójába, hogy azoktól katonai titkokat tudjon meg és továbbítson Phenjannak. Won észak-koreai menekültként 2001-ben érkezett Dél-Koreába, és több mint öt évig zavartalanul folytatta kémtevékenységét. Olyannyira megbíztak benne, hogy antikommunista előadásokat tartott dél-koreai katonai létesítményekben, amelyek során több tiszthez is közel került. A tőlük összeszedett titkokat és a jelentéseket aztán Kínában adta le, ahol azokról az észak-koreaiakról is beszámolt, akik disszidáltak a kommunista országból. Mérgezett tűkkel is felszerelték, amikkel déli ügynököket kellett volna megölnie.
Az észak-koreai Mata Hari ügye ugyanúgy beárnyékolja az elmúlt időszakban amúgy sem fényes észak-déli kapcsolatot, mint az a hír, miszerint észak-koreai szerverekről adathalászásra képes e-mail csatolmányokat küldtek több déli katonatisztnek.
Az intim és a digitális csábítás mellett Észak-Korea korábban még a sportot is felhasználta a kémtevékenységre. Hétfőn tért vissza Dél-Koreába az a tékvandó mester, aki észak-koreai "sugallatra" 1982-ban - sikertelenül - merényletet szervezett Cson Tu Hvan akkori dél-koreai elnök ellen. Az eset során kiderült, hogy az apja, Csoj Hung Hi által 1966-ban alapított Nemzetközi Tékvandó Szövetségben (ITF) észak-koreai kémek is megfordultak. Állítólag az észak-koreaiak az ifjabbik Csojhoz hasonlóan több más ITF-tékvandó nagymestert is kémtevékenységre utasítottak.
Katonai parádéval és egymillió civil felvonulásával ünnepelte fennállásának hatvanadik évfordulóját Észak-Korea. Az állítólag cukorbetegséggel és szívpanaszokkal is küzdő, hatvanhat éves Kim Dzsong Il észak-koreai vezető nem vett részt az ünnepségen.
A napokban a legnagyobb dél-koreai lap diplomáciai körökből származó információk alapján arról számolt be, hogy Kim augusztusban összeesett. Szöuli újságok szerint nemrég kínai orvoscsoport érkezett Phenjanba, feltehetően Kimhez. (Tokiói tudósítónktól)