Az EU tárgyal, nem szankcionál
A külügyminiszterek megállapodtak: független vizsgálatot rendelnek el a grúz konfliktus megvilágítására. Az unió a múlt hétfői csúcs értelmében a hatpontos grúziai béketerv végrehajtását, mindenekelőtt az orosz csapatok teljes visszavonását kéri számon Moszkván, amely viszont közölte, hogy értelmezése szerint teljesítette az aláírt feltételeket. Avignonban kínos perceket szerzett a külügyminisztereknek, hogy az orosz és a grúz elnökkel nem pontosan ugyanazt a szöveget íratták alá. Dmitrij Medvegyev orosz elnök arra adta áldását, hogy "nemzetközi egyeztetésnek kell kezdődnie a biztonság és a stabilitás lehetőségeit illetően Dél-Oszétia és Abházia számára", míg Tbilisziben olyan formulába mentek bele, hogy "...Dél-Oszétiában és Abháziában". A két szöveg közti finom különbség Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter ajánlása nyomán keletkezett.
Gyakorlati feladat is vár azonban Sarkozyre. Az EU szeretné útjára indítani a megfigyelőket a térségbe, kezdetben az EBESZ-szel együttműködve. Benita Ferrero-Waldner uniós külügyi biztos hozzátette: az energiabiztonság, Grúzia újjáépítése és a keleti szomszédságpolitika fejlesztése is napirenden van.
A külügyminiszterek az amerikai viszonnyal is behatóan foglalkoztak. Göncz Kinga külügyminiszter lapunknak elmondta: még a választás előtt megfogalmazzák, mit várnak az Egyesült Államoktól. A közös értékek alapján rendszeres, akár kötetlen eszmecseréket témák hosszú soráról, többek közt Afganisztánról és a nemzetközi terrorizmusról, a Közel-Keletről és az energiapolitikáról is. A magyar diplomácia vezetője kérdésünkre elmondta: Ukrajnáról és a keddi eviani csúcsról csak érintőlegesen beszéltek, egyetértve abban, hogy a grúz válság fényében az egész térség felértékelődik. Ugyanakkor az érintett államoknak reformokkal, stabilizációval kell bizonyítaniuk, hogy meg kívánnak felelni az európai perspektíva felkínálásához szükséges feltételeknek. Vagyis - tette hozzá - egyelőre a kapcsolatok szorosabbra fűzése szerepel a napirenden.
Az avignoni találkozón felmerült: a moszkvai kötelékek lazítása végett is csábító engedményeket lehetne adni Fehéroroszországnak.
l A hidegháborúnak vége, Oroszország azonban destabilizálta a nemzetközi helyzetet - jelentette ki az amerikai alelnök, Dick Cheney az olaszországi Cernobbióban a hét végén rendezett nemzetközi gazdasági fórumon. A megoldás az alelnök szerint a NATO védelmi rendszerének megerősítése a tagállamok hozzájárulásának növelésével. Grúzia, Örményország és Azerbajdzsán is vegyen részt az Európai Tanácsnak az európai energiapolitikáról rendezendő tanácskozásán - javasolta Cheney. (Római tudósítónktól)