Vezércsere az SPD csúcsán

Alig néhány percet töltött Kurt Beck, az SPD elnöke a német szociáldemokraták Bundestag-frakciójának kihelyezett ülésén. A Berlin környékén rendezett fórumon Beck előbb helyettesét, Frank-Walter Steinmeier külügyminisztert és alkancellárt javasolta a párt kancellárjelöltjének a 2009 szeptemberében esedékes Bundestag-választásra. Mindenki megdöbbenésére azt is bejelentette, lemond a 2006 májusa óta betöltött pártelnöki posztjáról. A Rajna-Pfalz tartományt 1994 óta kormányzó politikus döntését azzal indokolta, hogy elege volt az ellene folytatott intrikákból és lejárató kampányból - majd a hátsó ajtón távozott.

Steinmeier később, újságírók előtt "nehéz, minden tervet felrúgó napról" beszélt. Beck lépését sajnálatosnak nevezte. Az SPD irányítását időlegesen átvevő kancellárjelölt Franz Münteferinget javasolja Beck utódjának. A pártjáért élő-haló, keménységéről ismert Müntefering - aki 2004 márciusa és 2005 novembere között már volt az SPD elnöke - kilenc hónapos szünet után a minap jelent meg újra az országos politikában, és köztudott róla, hogy Beckkel nem szívlelik egymást.

Steinmeier kancellárjelöltségéről már régóta spekulált a német média. Az érintett szerint a döntés már hónapokkal ezelőtt megszületett. Egyértelmű volt, hogy a népszerűtlen, az országos politikában és a berlini parketten idegenül mozgó Beckkel lehetetlenség nekifutni a 2009-es kampánynak. Többen minipuccsot emlegetnek annak kapcsán, hogy Müntefering visszatérése és Steinmeier kancellárjelöltté emelése nyomán Beck bedobta a törülközőt.

Steinmeier és Müntefering a korábbi kancellár, Gerhard Schröder bizalmasai közé tartoznak, nevük összefonódott az Agenda 2010-nek nevezett reformokkal. A páros ugyanakkor a Balpárttal való kemény szembeszállás híve. A Steinmeier-Müntefering duó előretörése ugyanakkor a Balpárttal inkább szimpatizáló SPD-balszárny időleges vereségét is jelenti.

Steinmeier, a középre játszó ék

Szülőfaluja, a kelet-vesztfáliai Brakelsiek futballcsapatában "Csikisnek" becézték a nem túl tehetséges, de megbízható hátvédet. Majd négy évtizeddel később éket, azaz csatárt kell játszania az 52 éves Frank-Walter Steinmeiernek. Az SPD frissen megkoronázott kancellárjelöltjétől nemcsak azt várják, hogy megnyerje a jövő szeptemberi Bundestag-választást, hanem azt is, hogy megszabadítsa a német szociáldemokratákat a "vesztes" bélyegtől.

Az egyszerű munkáscsaládból származó Steinmeier három évvel ezelőtt jóformán ismeretlen volt a német és a nemzetközi közvélemény előtt. Ma viszont az egyik legnépszerűbb szociáldemokrata politikus, aki Európa vezető gazdasági hatalmának külügyminisztereként a "csendes diplomáciára" esküszik. Pragmatikus felfogásának köszönhetően Moszkvában, Pekingben és a Közel-Keleten kiváló kapcsolatokkal bír. Júliusban megpróbált közvetíteni a Dél-Oszétia körül kibontakozó konfliktusban, ám erőfeszítései sikertelennek bizonyultak.

Az első generációs értelmiségi Gerhard Schröder árnyékában nőtt fel, a volt kancellárt már alsó-szászországi kormányfő korában kabinetfőnökként szolgálta. A jogász végzettségű Steinmeier később, a kancellári hivatal vezetőjeként a titkosszolgálatokat felügyelte, de részt vett az Agenda 2010 reformcsomag kidolgozásában is. Steinmeier felfogása szerint az SPD-nek "középen" van a helye, ezért kizár bármiféle együttműködést a Balpárttal. Bár messze nem olyan karizmatikus, mint Schröder, de józan stílusával bejön a németeknek. Magánéletéről keveset tudni, felesége jogász, van egy kislányuk. Mostantól a család is kiemelt médiafigyelmet kap, a kancellári hivatalban "fáradhatatlan aktagépnek" hívott szürke eminenciásból főszereplő lett. (D. A.)

A "csendes diplomáciát" gyakorló külügyminiszter lesz jövő szeptemberben Angela Merkel kancellár kihívója
A "csendes diplomáciát" gyakorló külügyminiszter lesz jövő szeptemberben Angela Merkel kancellár kihívója
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.