EU: valami bűzlik Dániában
A dán bevándorlási politika egyik sajátossága - miszerint a huszonnégy év alatti állampolgárok nem hozhatják az országba EU-n kívüli házastársukat - elsősorban arra szolgál, hogy a muzulmán bevándorlók (elrendezett házassággal) ne hívhassák oda a partnerüket. Még nehezebben védhető, hogy az ilyen vegyes házaspárok akkor sem költözhetnek a skandináv országba, ha előtte már laktak egy másik EU-tagállamban.
- Márpedig Dánia bevándorlási politikája nem változik! A szavazóknak tudniuk kell, hogy a törvény fennmarad - sietett közölni Anders Fogh Rasmussen kormányfő. Nem véletlenül próbálta nyugtatgatni a közvéleményt: az Európai Bíróság nemrég úgy ítélkezett, hogy a (szinte ugyanolyan) írországi jogszabályok ellentétesek az EU-joggal. Beindult hát a diplomáciai gépezet, Birthe Ronn Hornbech dán bevándorlásügyi miniszter például kijelentette: - Már írtunk néhány nagykövetünknek és barátunknak, beszéltem az illetékes EU-biztossal, valamint a francia kollégámmal. (Jelenleg Franciaország az unió soros elnöke.)
Nem sok megértésre számíthat Dánia, miután az írek intőt kaptak. A luxemburgi taláros testület az idén nyáron ráadásul az ír legfelsőbb bíróság négy döntését is felülírta. Az előzmények dióhéjban: megtagadták a menedékjogot négy, unión kívülről érkező személytől. Miközben Írországban tartózkodtak, EU-állampolgárokkal házasodtak össze. Bár egyik sem volt elrendezett házasság, a tartózkodási engedélyt ezek után sem kapták meg, mert az ír jogszabályok szerint ennek előfeltétele (lett volna), hogy egy másik tagországban már törvényesen tartózkodjanak. Na, ilyen nincs! - mondta ki az Európai Bíróság, az unió egyik "szentségére", a személyek szabad áramlására hivatkozva.
Noha az EU-s játékszabályokat a dánok is kötelesek betartani, most azért próbálkoznak egy kicsit. Hornbech miniszter igen különös magyarázatot adott arra, miért kérnek kivételezést: - A munkaerő szabad áramlását az unión belül mi is elfogadtuk, de ennek az elvnek a következményeit már nem. Amikor 2002-ben jóváhagytuk a bevándorlási törvényünket, senki sem gondolta, hogy az EU ilyen messzire megy.
Pedig szeretne ennél is messzebbre jutni. A francia soros elnökség európai bevándorlási paktum kidolgozását tűzte célul, amelynek lényege éppen az lenne, hogy minden tagállam ugyanúgy kezelje a hozzá érkező migránsokat. Ami a franciáknak vágyálom, az íreknek és a dánoknak - ma még - rémálom.