McCain kétpárti konszenzust ígér

A republikánus elnökjelölt háláját fejezte ki Bushnak, de a nevét ki nem mondta volna. Hosszasan bírálta Oroszországot. Három hét múlva már Barack Obamával kell vitáznia.

Két nagy úr van Amerikában: a hurrikán és a főműsoridő. A hétfői nyitáskor még a pusztító Gusztávhoz voltak kénytelenek igazodni a republikánusok, az elnökjelölő konvenció csütörtöki zárónapján pedig az amerikaifutball-bajnokság nyitómeccsét várhatta be John McCain. A televíziók önmaguknak is feladták a leckét: míg a múlt héten a demokrata Barack Obama beszédét 38 millióan követték nyomon élőben (ez rekord akármilyen konvención), szerda este az eddig alig ismert republikánus alelnökjelöltét, Sarah Palinét is 37 millióan.

A formálisan már szerda este megszavazott 72 éves arizonai szenátor Palinnél kevésbé kemény hangot ütött meg. De "Washingtont", a "bürokratákat" ő sem kímélte. - Hadd figyelmeztessem előre a régi, sokat költő, semmittevő, "az első én vagyok, aztán jön az ország" washingtoni tömeget: változás jön! - mondta. Háláját fejezte ki George W. Bushnak, amiért keresztülvezette az országot "az amerikai földön történt legszörnyűbb támadást követő sötét időkön", de nem mondta ki a Fehér Ház ma már népszerűtlen lakójának nevét. Egy ízben burkoltan bírálta is, amikor arra utalt: ő az országot újra mozgásba hozza majd. McCain az amerikaiak nemzeti érzéseire, büszkeségére, áldozatkészségére építette beszédét. Beszélt öt és fél éven át tartó vietnami hadifogságáról. Szavai szerint "önző önmagát" akkor vetkőzte le, amikor két törött karjával enni sem tudott egyedül, cellatársainak kellett segítenie. A republikánus elnökjelölt - különösen az előző este csípőből tüzelő Palinhez képest - a szükséges minimumra szorította Obama bírálatát. - Különbségeink dacára sokkal több köt öszsze bennünket, mint amennyi megoszt. Amerikaiak vagyunk egyaránt; ez olyan kötelék, amely számomra minden másnál többet jelent... Újra és újra együttműködtem mindkét párt tagjaival... Elnökként így fogok kormányozni.... Mindkét oldalról használjuk fel a legjobb ötleteket. Ne azon marakodjunk, hogy kié a dicsőség... - hangoztatta.

A külpolitikában McCain feltűnően hosszan időzött az orosz kérdésnél. - Oroszország vezetői, akiket az olajvagyon gazdaggá, a hatalom korrupttá tett, elvetették a demokratikus eszményeket és a felelős hatalom kötelezettségeit. Megszállták egy kis, demokratikus szomszédjukat, hogy jobban ellenőrizhessék a világ olajellátását, megfélemlítik más szomszédaikat, és tovább erőltetik az orosz birodalom újratákolását... Elnökként azon dolgozom majd, hogy jó kapcsolatokat alakítsunk ki Oroszországgal, ne kelljen tehát félnünk a hidegháború visszatérésétől. Nem fordíthatunk viszont hátat az erőszaknak és a nemzetközi törvénytelenségnek, amely fenyegeti a világ békéjét és stabilitását, valamint az amerikai nép biztonságát - mondta.

Obama stábja - Palint ellensúlyozandó - Hillary Clinton kampányfellépéseire is számít. Mint közölték, kommunikációjuk középpontjában továbbra is az áll majd, hogy a konzervatív páros a Bush-féle politika folytatója. McCain összesen háromszor, először három hét múlva, a Mississippi Egyetemen méri össze debattőri képességeit Obamával. St. Paulban egyelőre elnyelte a léggömb- és konfettieső.

McCain mondta...

"Harcoltam a korrupció ellen, és nem számított, hogy a bűnösök demokraták vagy republikánusok voltak-e."

"Hiszünk az alacsony adókban, a költekezési fegyelemben, a nyílt piacokban... Hiszünk az erős védelemben, a munkában, a hitben, a szolgálatban, az élet kultúrájában, a személyes felelősségben, a jogállamiságban..."

"Amerikaiak vagyunk, és soha nem adjuk fel. Soha nem vonulunk le. Soha nem bújunk el a történelem elől. Történelmet alkotunk."

A republikánus elnökjelölt üdvözli a konvenciót
A republikánus elnökjelölt üdvözli a konvenciót
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.