Jobboldali médiavita a Fidesz külpolitikájáról

Az említett vitákat gerjesztő írásoknak a jobboldal fórumai - így például a Magyar Nemzet, a Heti Válasz és a Magyar Demokrata - adtak helyet Orbán Viktor amerikai látogatásának napjaiban, de a Magyar Nemzetben és a Magyar Demokratában már hosszabb ideje kérdőjelezik meg különböző cikkek a legnagyobb ellenzéki párt külpolitikai prioritásait.

A Magyar Nemzet csütörtöki Gáz című belső vezércikke, amelynek szerzője - D. Horváth Gábor főszerkesztő-helyettes - a grúz válság kapcsán azt a kérdést feszegeti, hogy "atlantistábbak legyünk-e Amerikánál?" A szerző szerint ugyanis Németh Zsolt a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője és a párt külpolitikájában "leginkább szerepet játszó politikusok" valójában ezt az álláspontot képviselik, és azt erőltetik, hogy Magyarország "kösse hátra a sarkát Oroszországnak", például függessze fel a Déli áramlat gázvezeték építésének előkészületeit. Némethnek - csakúgy, mint a bizonyos "amerikai nagyvállalatok hazai képviseletét ellátó" Martonyinak vagy Bába Ivánnak, a Budapest Analyses főszerkesztőjének - Amerika az "iránytű" és azt sugallják, hogy "akik nem azonosulnak ezzel, azok Putyin álláspontját fújják". "Magyarország gazdasági fellendülése érdekében azonban tényleg hitet kell-e tennünk kizárólagosan Oroszországgal szemben és az Egyesült Államok mellett? Valóban magyar érdek-e az egyik gázvezeték programjának előkészületeiben való részvételünk felfüggesztése és a másik vezeték melletti ideológiai elkötelezettség?" - veti fel a Magyar Nemzet cikkírója és Némethék-kel szemben úgy vélekedik, hogy a Déli áramlatra és az uniós Nabuccóra egyaránt szükségünk lenne energiabiztonságunk növelése érdekében. Nevek említése nélkül, de érzékelhetően a jobboldal neokonjait - megfogalmazása szerint "kardcsörtetőit" támadja - ugyancsak most - a Magyar Demokrata. A Bencsik András főszerkesztő által jegyzett írás úgy véli: "mi vagyunk Amerika leghűségesebb csatlósa". "Támadjuk meg Oroszországot?... Üssük a muszkát?" - teszi fel a kérdést, és azt üzeni, hogy "Oroszország - amint az arab országok - a tartós békében érdekelt, hiszen gond nélkül áramlik hozzá a rengeteg pénz" - áll a cikkben.

Úgy látszik, hogy Orbán amerikai útjára "tartalékolták" az érveket a polémia mindkét oldalán, mert a Fidesz külpolitikai irányvonalával kapcsolatos bíráló felvetésekre a tegnapi Magyar Hírlapban Martonyi János, az Orbán-kormány külügyminisztere is reagál, aki - elmondása szerint - maga is részt vett a párt álláspontjának a kidolgozásában, és ezt a dokumentumot nagyon világos, egyértelmű állásfoglalásnak nevezi. Szavai szerint nincs radikális külpolitikai irányváltás a pártban, mert a Fidesz transzatlanti elkötelezettsége "mindig is fennállt". Ugyanakkor elismeri: lehetséges, hogy korábban ebben voltak "kisebb-nagyobb zavarok". Ez utóbbiakkal foglalkozik a Heti Válasz legfrissebb száma, megemlítve, hogy 2003-ban a Fidesz nem támogatta az iraki inváziót, ezzel a párt "washingtoni megítélése mélypontra süllyedt". A szerző szerint Orbán az utóbbi időben igyekezett a pártja atlantista vonalát erősíteni, a "korábban megromlott viszonyt helyreállítani".

"Gáz" - új kottából

"A Magyar Nemzet átlépte azt a bizonyos határt"; "döbbenet" - ez az általunk megkérdezett fideszesek véleménye a Gáz címmel megjelent csütörtöki vezércikkéről. Az írás éles, személyeskedésektől sem mentes támadás a Fidesz meghatározó külpolitikusaival szemben.

A Gáz nem arra a kottára született, mint a korábban elhíresült "Pokorni Zoltán birodalmat épít", vagy a "Schmidt Mária ante portas..." - amikor is a Magyar Nemzet úgynevezett belső összeesküvéseket, trónkövetelőket - "leplezett le" azóta is ismeretlen szerző tollából. Ebben az esetben a szerző maga a főszerkesztő-helyettes és a vita sem most pattant ki. Az álláspontot egy jól körülhatárolható kör képviseli a Fidesz hivatalos külpolitikájával szemben, figyelemre méltó a publicisztikában maga az időzítés, mármint, hogy éppen akkor jelent meg, amikor a Fidesz elnöke lassan befejezi látogatását az Egyesült Államokban.

A Fidesz elnöke az utóbbi hetekben (napokban) több erősen atlantista nyilatkozatot tett, s régóta kemény kritika tárgyává teszi az orosz politikát. Fideszesek szerint "érthetetlen" sőt "abszurd", hogy a Magyar Nemzet, valamint a Magyar Demokrata Amerika-ellenes "fundamentalistái" esetében az Oroszország-ellenességet felülírja az Amerika-ellenesség. Az Amerika-ellenes Hugo Chávez venezuelai elnököt fetisizáló Lovas István - aki a Magyar Nemzet brüsszeli tudósítója is volt -, egyébként menetrendszerűen felelősségre vonja a Magyar Demokratában a fideszes "neokonokat", Németh Zsolthoz például szám szerint hét nyílt levelet intézett (többet, mint Gyurcsány Ferenchez - nehezményezik a fideszesek).

A tegnap megjelent Magyar Nemzet-cikk egyébként nem előzmények nélküli, a lap egy ideje a Fidesz hivatalos irányvonalával nyíltan szembemenetelő írásokat jelentet meg (lásd Koszovó függetlensége, orosz-grúz konfliktus). Ezt az augusztus 16-i szárszói tanácskozáson a Fidesz elnöke is szóvá tette. Helytelenítette, hogy mind a Népszabadság, mind a Magyar Nemzet "oroszbarát cikkeket közöl, helyzetértékelésük azonos". (A Magyar Hírlap szó szerint idézte ezt a kitételt, a Magyar Nemzet ezt nem tette meg.) (Munkatársunktól)

Orbán Viktor Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzóval, mostani amerikai látogatásán
Orbán Viktor Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzóval, mostani amerikai látogatásán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.