A thaiföldi kormány a népre bízná a döntést

A thaiföldi kormány népszavazáson a lakosságra bízná a döntést a belpolitikai válságról. Legalábbis ilyen "elvi egyetértés" született a kabinet csütörtöki ülésén, amely után Szamak Szundaravedzs miniszterelnök megerősítette, hogy a tíz napja tartó kormányellenes tüntetések ellenére sem hajlandó lemondani. A hat hónapja beiktatott kormány ellenzéke, a jobboldali üzletemberekből, egyetemi tanárokból és monarchistákból szerveződött Népi Szövetség a Demokráciáért (PAD) azonnal elutasította a népszavazás ötletét - ragaszkodva a miniszterelnök azonnali lemondásához.

Szamak kormányfő mozgástere meglehetősen korlátozott. Ellenzékiek ezrei tíz napja tartják megszállva a miniszterelnöki hivatalt és annak parkját, akadályozva a kormányzat működését. Miután kedden halálos áldozatot is követelő összecsapásra került sor a kormányt adó Népi Erő párt támogatói és az ellenzéki PAD hívei között, Szamak rendkívüli állapotot jelentett be. Ennek keretében a hadseregnek kellene a rendfenntartó feladatokat ellátnia - csakhogy a hadsereg vezetése azonnal közölte, hogy nem kíván erőszakot alkalmazni. Egyébként tegnap este egy motorkerékpáros rálőtt a Szamak háza előtt tüntető diákokra, megsebesítve kettőt közülük.

Thaiföld utóbbi fél évszázados történelmében a hadsereg számos alkalommal beavatkozott a politikába, így legutóbb 2006-ban puccsal megfosztotta hatalmától a multimilliomos Thakszin Sinavatra kormányát. A hadsereg a hagyományok szerint sosem a végrehajtó hatalomnak, hanem legfeljebb a thaiföldi királynak engedelmeskedik. Így feltételezhető, hogy Bhumibol Aduljadedzs király jóváhagyásával történt a két évvel ezelőtti puccs is. Márpedig a mostani helyzet kísértetiesen hasonlít az akkori állapotokhoz. Csak a nevek változtak: a Thakszin betiltott pártjából kinőtt, a decemberi választásokon biztosan győzött Népi Erő kormányát, így Szamak miniszterelnököt próbálja a jobboldali ellenzék megdönteni, illetve kierőszakolni a hadsereg fellépését, megismételve a 2006-os puccsot.

A hadsereg nem hajlandó segíteni a legális kormányzatnak a rendteremtésben, ugyanakkor nem kívánja megismételni korábbi kudarcát, hiszen a puccs nem oldott meg semmit: a demokratikus választásokkal Thakszin hívei tértek vissza. Nem véletlen az sem, hogy az ellenzék elutasítja a referendum ötletét, hiszen a bangkoki tiltakozó akciókkal, a kormányépületek elfoglalásával nem ért egyet a csendes többség. A kormány elképzelése szerint a referendumon olyan kérdéseket tennének fel: mondjon-e le a kormány, oszlassák-e fel a parlamentet, és mi a lakosság véleménye a folytatódó kormányellenes tüntetésekről?

Szamak miniszterelnök lemondása azt követően vált találgatások témája, hogy szerdán lemondott Tedzs Bunnag külügyminiszter, aki korábban a király tanácsadója volt. A megfigyelők ezért a lépés hátterében Bhumibol király intencióját feltételezték. Szamak azonban tegnap kijelentette, hogy nem hajlandó "elhagyni a hajót, továbbra is ellenőrzése alatt tartja". Szerinte ez szolgálja a demokrácia védelmét. Az ellenzéki PAD az utóbbi évek fejleményeiből, Thakszin és utódpártja populista sikereiből ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy a monarchiában egyelőre csak korlátozott demokráciának van helye - amikor is a törvényhozás kétharmadát kijelölés, és nem választás útján kellene betölteni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.