Cheney: Moszkva megbízhatatlanná vált
Az alelnök Tbilisziből Kijevbe utazott, ahol a szétesőben lévő ukrán kormánykoalíció által egyre nehezebb helyzetbe hozott Viktor Juscsenko elnök szintén határozottan kiáll országa NATO-tagsága mellett.
Eközben Oroszország mellé hosszú csend után Nicaragua csatlakozott, elismerve Dél-Oszétiát és Abháziát. A hivatalosan Grúziához tartozó, másfél évtizede Moszkva támogatásával lényegében függetlenséget élvező területek pedig egymást kölcsönösen is elismerték. Az önállóság jóváhagyása ugyanakkor még a Független Államokon belül sem történt meg, és csöndben elmentek az elismerés mellett a Sanghaji Együttműködési Szervezet tagjai - Kína és Oroszország mellett Kazahsztán, Üzbegisztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán - a múlt heti ülésen is.
A Kreml reményei szerint újabb elismerésre a Kollektív Biztonsági Megállapodás (ODKB) pénteki ülésén kerül sor. Az Oroszország mellett Örményországot, Fehéroroszországot, Tádzsikisztánt, Üzbegisztánt, Kazahsztánt, Kirgizisztánt magában foglaló szervezet tagjai azonban eddig sem siettek: még a fehérorosz elnök, Alekszandr Lukasenko is megállt a beavatkozás erkölcsi támogatásánál, noha országa - igaz, inkább csak papíron - Oroszországgal Szövetségi Államot (SZG) alkot. Kérdés, hogy az etnikai konfliktusokkal terhelt közép-ázsiai Tádzsikisztán, vagy a jelentős orosz etnikummal rendelkező Kazahsztán szívesen elismeri-e a Moszkva szerint a "nemzeti önrendelkezés jogát kivívó" törpeállamokat. Nehéz helyzetben van Örményország is, amely Oroszország fontos szövetségese a Kaukázusban: a Hegyi-Karabah miatt Azerbajdzsánnal és Törökországgal kibékíthetetlen viszonyban lévő kis ország egyetlen szárazföldi kapcsolatát Grúzia jelenti, amely a másik két szomszédhoz hasonló határlezárással élhet, ha elismeri a szakadár államokat.
Moszkvának azonban szüksége van az elismerésre, hogy mielőbb megkezdje a terület integrálását az általa vezetett szervezetekbe.