Lampedusai katasztrófa: mentőakciókat indítana az uniós határőrizeti ügynökség
Az Európai Bizottság elképzelése szerint az uniós határőrizeti ügynökség, a Frontex kutató- és mentőakciókat indítana a Földközi-tengeren Ciprustól Spanyolországig, hogy kiszúrják a menekülteket szállító hajókat, és segítsenek rajtuk, ha bajba kerülnek. Az uniós tagállamok belügyminiszterei Cecilia Malmström belügyi EU-biztos felvezetésével viatták meg kedden az elképzelést, amely a múlt csütörtöki, 250 ember halálát követelő lampedusai hajószerencsétlenség után született meg.
A Frontex már most is segítséget nyújt Olaszországnak, eszközeik azonban eléggé korlátozottak: négy hajóval, két helikopterrel és két repülőgéppel dolgoznak. A mentőakciók lehetővé tennék a lampedusaihoz hasonló tragédiák megelőzését, a Frontex ugyanis több hajóval lenne jelen nagyobb területen. Ehhez azonban Malmströmnek újabb forrásokat is kell szereznie a tagállamoktól.
Angelino Alfano olasz belügyminiszter támogatja az EB elképzelését. Kijelentette, Olaszország már több ezer ember életét megmentette, most pedig az Európai Unió segítségét kéri, hogy meg tudják erősíteni a határőrizetet. Szicíliát és más olasz szigeteket évente több tízezer menekült próbálja elérni Észak-Afrikából hajóval. Gyakran előfordulnak balesetek, eddig azonban a múlt csütörtöki követelte a legtöbb halálos áldozatot. Olaszországon kívül Málta és Görögország is többször fordult már az EU-hoz, illetve az ENSZ menekültügyi hivatala is arra sürgette az EU tagállamait, hogy egyenlőbben osszák el az illegális bevándorlással együtt járó terheket.
Néhány diplomata szerint azonban a mentőakciók terve csak kudarccal végződhet. Egyikük az AFP-nek azt nyilatkozta, hogy a menekültek ki fogják használni a Frontexet, és eleve abban a reményben indulnak majd útnak, hogy úgyis kimentik őket.
A mentőcsapatok kedden újabb 18 holttestet emeltek ki a vízből. A körülbelül ötszáz menekültet szállító hajó motorja közel a sziget partjaihoz leállt, ezért néhányan tűzjelekkel akarták felhívni az elhaladó hajósok figyelmét. A tűz azonban elterjedt, az utasok a hajó egyik oldalába tömörültek, a jármű ekkor kezdett süllyedni. A főleg Eritreából és Szomáliából érkező menekültek közül 155 embert sikerült kimenteni.
A hajó tunéziai kapitánya megúszta a katasztrófát, letartóztatták, emberöléssel gyanúsítják és őt teszik felelőssé a hajó elsüllyedéséért is. Hivatalosan még nem emeltek vádat ellene. A beszámolók alapján nem volt legénység a hajón, a kapitányon kívül csak egyvalaki volt még a fedélzeten, aki a hajó irányításáért felelt, ő azonban nem élte túl a tragédiát.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerdán Malmström társaságában Lampedusára utazik, hogy kifejezze szolidaritását a túlélőkkel. Az EB-elnök Enrico Letta olasz kormányfő meghívására érkezik a szigetre.