Lampedusa: nincs több hely a halottaknak
A mentőegységek elrettentő dolgokról számoltak be: van az áldozatok között egyéves gyermek, hathónapos várandós nő és számos kisgyerek. Egy olasz halász fedezte fel először a drámát: Alessandro Marino, aki a barátnőjével a hajóján éjszakázott, kiáltozásokra ébredt. Amit látott, felért egy rémálommal. Emberek, köztük sokan meztelenül, nehogy a ruha lehúzza őket, próbáltak a víz felszínén maradni. – Negyvenhetet sikerült kimentenünk, többet nem tudtunk, mert mi is elsüllyedtünk volna. Aztán néhány perccel később már egyre halkultak a kilátások... – idézte a férfit hírügynökségi forrásokra hivatkozva a német Die Welt.
– Egyszerűen nincs több hely sem az élőknek, sem a holtaknak. És még újabb holttesteket hoznak – kommentálta Giusi Nicolini, a mindössze ötezer lakosú Lampedusa már eddig is sokat megélt polgármesterasszonya. A lampedusai egészségügyi szolgálat vezetője az olasz rádió kérdésre, hogy mire van szükségük, tömören ennyit mondott: koporsókra és halottaskocsikra. Kisebbfajta csodával ért fel, amikor valaki észrevette: egy asszony, akit a halottak közé fektettek, még lelégzik.
Az olaszokat sokkolta az új tragédia, pedig sok mindent láttak már a szicíliai szorosban. Az elmúlt 25 évben legalább nyolcezren haltak meg itt, de egyszerre ennyi áldozat talán még sosem volt. A szerencsétlenül járt hajón 500 ember utazhatott, ebből egyelőre 111 holttestet találtak,155 embert kimentettek, de az áldozatok száma várhatóan meghaladja a háromszázat is. Búvárokat is bevetettek, akik arról számoltak be: a hajó gyomrában egymás hegyén-hátán hevernek a holttestek, az áldozatoknak esélyük sem volt kijutni onnan. Egyre kevesebb a remény, hogy találnak túlélőket, a keresést péntek délután a rossz idő és a viharos tenger is hátráltatja.
Máris firtatják a felelősség kérdését: a menekültek hajója mellett állítólag elhaladt három olasz halászhajó is, de nem volt hajlandó a segítségükre sietni. Angelino Alfano olasz belügyminiszter a sajtó érdeklődésére igyekezett kitérni a válasz elől; szerinte ha látták volna a bajba jutott menekülteket, akkor bizonyára segítettek volna, „mert az olaszoknak óriási szívük van” – fogalmazott. Ám a lampedusai polgármester szerint a menekültek közül többen is arról beszéltek, hogy a halászhajók sorsukra hagyták őket. A „szívtelenség” mögött az olasz törvények állnak: amikor 2008-2009-ben rövid idő alatt több mint húszezer menekült érkezett Olaszországba Afrikából, Silvio Berlusconi kormánya – az Északi Liga hathatós nyomására – megszigorította a törvényeket, és büntetést helyezett kilátásba mindazoknak, akik segítik a menekülteket. A mostani eset kapcsán sokan emlékeztetnek az afrikai menekültek 2011-es hasonló tragédiájára: akkor az európai haditengerészet „csukta be a szemét” a bajba jutott hajó láttán.
Az olasz hatóságok tegnap őrizetbe vettek egy 35 éves tunéziai férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy ő volt az egyik embercsempész. Egyes hírek szerint a férfit idén áprilisban egyszer már kiutasították Olaszországból. Vallomása szerint a hajó a líbiai Miszrátából indult, az utasok többsége eritreai és szomáliai volt.
Olaszországban gyásznapot tartottak pénteken a tragédia áldozataira emlékezve, egyperces szünet volt az iskolákban, és félárbócra engedték a nemzeti lobogót – írta a Reuters. Ferenc pápa szégyenről, a világ közömbösségéről beszélt Assisiben, a német államfő, Joachhim Gauck az európaiak embertelen viselkedését és az európai értékek figyelmen kívül hagyását kifogásolta. Erősödik a nyomás az Európai Unión is, hogy vállaljon nagyon szolidaritást a menekültkérdésben. Cécile Kyenge, az olasz kormány kongói születésű integrációs minisztere úgy fogalmazott: ez most nem az a pillanat, hogy bárkit felelősségre vonjunk, de arra kérjük az országokat, hogy mindenki tegye meg a magáét.