Lady Gaga vagy a Skype?

Immár hivatalosan is a világpolitika kulcsfontosságú kérdése az internet: most először a világháló is felkerült a G8 napirendjére. A csúcstalálkozót megelőző konferencián mindenki ott volt, aki számít, de semmiben sem értettek egyet. Az internet szabályozása valóban megöli az új fejlesztéseket?

Immár hivatalosan is a világpolitika kulcsfontosságú kérdése az internet: az arab világ forrongása vagy a gazdasági válság mellett most először a világháló is felkerült a G8-ak napirendjére. Ma hat informatikai óriáscég, köztük a Facebook és a Google vezetői egy órát kaptak arra, hogy kifejtsék álláspontjukat a világhatalmak vezetői előtt a nettel kapcsolatos legégetőbb kérdésekről, így az adatvédelemről, a szerzői jogokról és a cenzúráról.

A Facebook-alapító Mark Zuckerberg és a Google-vezér Eric Schmidt nevével fémjelzett csapat a G8-csúcsot megelőző kétnapos párizsi konferencia, az „eG8” tanulságaival ismertette meg Barack Obama amerikai elnököt és a többi vezetőt.

A Nicolas Sarkozy francia elnök kezdeményezte tanácskozáson mindenki ott volt, aki számított: a Szilícium-völgy farmeres-pólós vezetőitől kezdve a harvardi elemzőkön át egészen Rupert Murdoch médiamágnásig, aki az internetes tartalmak fizetőssé tételében látja a jövőt.

A Tuileriák kertjében felállított órás sátorban megrendezett eszmecsere hamar a „titánok harcává” vált: heves viták robbantak ki az internet szabadságában feltétlenül hívő cégvezetők és a nagyobb kormányzati kontrollt követelő politikusok és szakértők között.

Sarkozy elvágná a letöltögetők kábelét

A legnagyobb vita azon dúlt, vajon az erős szabályozás nem öli-e meg az internet dinamikus fejlődését. Lawrence Lessig, a Harvard professzora szerint az internet még mindig fiatal, a kontroll megfojtaná. – Az internet vagy Justin Biebernek és Lady Gagának lesz jó, vagy a követekező Skype-nak. Választani kell – mondta Yochi Benkler, a Harvard professzora.

A tanácskozás pikáns részlete, hogy azt épp Sarkozy hívta össze: az Atlanti-óceán másik partján őt tartják az internet legnagyobb ellenségének. Az elnöksége alatt elfogadott törvények ugyanis lehetővé teszik, hogy egy hatóság az illegálisan letöltők adatait megszerezve felszólító levelet küldjön nekik, hogy hagyják abba a letöltést. Aki a harmadik levél után sem hagy fel a kalózkodással, annak szimplán elvágnák az internet-kapcsolatát. (Ez még senkivel sem történt meg: a hatóság eddig még csak az „első körben” küldte ki a leveleket. Egy felmérés szerint a francia internetezők 7 százaléka kapott ilyen levelet, vagy ismer olyat, akihez érkezett felszólítás. A válaszadók 72 százaléka azt mondta, a levél után felhagyott a jogtalan letöltéssel.)

Kultúrharc kontinensek között

Egy másik értelmezés szerint az, ami Párizsban zajlott, nem más, mint Amerika és Európa kultúrharca: az Egyesült Államok igyekszik minél kevésbé beavatkozni a webes cégek életébe, míg Európa keményebb adat- és gyermekvédelmi szabályozást szeretne, valamint a netes kalózkodás megregulázását. A BBC elemzője szerint Obama nem is örült annak, hogy a G8-témák közé bekerült az internet. Az pedig biztos, hogy az amerikai elnök erős szabályozást nem fogadna el, mert szerinte az USA gazdasága számára elengedhetetlen a rengeteg embernek munkát adó Szilícium-völgy.

Sarkozy egyébként a várakozásokkal ellentétben egészen barátságos hangot ütött meg a konferenciát megnyitó beszédében – jelentette a Reuters. Az internetet Kolumbusz, Galilei és Newton felfedezéséhez hasonlított, amely demokratizálta az információt és elősegítette az arab forradalmak kirobbanását. Az "internetguru" Jeff Jarvis kérdésére pedig azt válaszolta: "nem akarunk  hibázni, egy erős, de még törékeny rendszer szabályozása során. Gyakorlatiasnak kell lennünk. Jobb tétlennek lenni, mint kárt okozni."

A beszédében azonban kitért arra: a nagy internetes cégek erejét adó programok, algoritmusok ugyanolyan szellemi tulajdont képeznek, mint a fájlmegosztókról illegális letölthető könyvek, filmek, zenék. Megkritizálta a túl nagy piaci részesedés megszerzésére törekvő cégeket is - ez valószínűleg elsősorban a keresőóriás Google-nek szólt. (Az Európai Bizottság a minap kezdett hivatalos vizsgálatot a Google ügyében, mivel szerinte túlságosan domináns a keresők és a hirdetések piacán.) A francia elnök arra is felhívta hallgatósága figyelmét: még mindig a kormányok azok, akiket a nép demokratikusan megválasztott, hogy vezesse az egyes országokat.

Felvizezett dokumentum

Az éles ellentétek miatt számítani lehetett rá, hogy az internetes világ krémjének tanácskozása végén elfogadott dokumentum nem fogalmaz majd meg konkrét ajánlásokat. Így is lett: a kalózkodást és a szerzői jogokat gyakorlatilag nem is említi. Arra hívja fel a figyelmet, hogy az internet határokon átnyúló eszköz, ezért a nemzetki szabályozásokat érdemes lenne egyeztetni.

A The New York Times információi szerint a G8-ak által pénteken kiadott közlemény sem lesz sokkal keményebb. A közös nyilatkozatnak az amerikai lap által megszerzett változata szerint a vezetők sürgetni fogják a gyermekeket az interneten védő szabályok elfogadását, a hatékonyabb adatvédelmet valamint az internetes kalózkodás visszaszorítását. Ám a dokumentum hitet tesz majd amellett is, hogy az internet fejlődésének motorja továbbra is a magánvállalkozások, nem pedig a kormányok kell, hogy legyenek.

Zuckerberg szerint nem voltak Facebook-forradalmak

A G8-konferencia egyik panelbeszélgetése során az 500 millió felhasználóval rendelkező közösségi oldal alapító-vezére úgy nyilatkozott: a Facebook nem volt feltétele az arab világban kitört forradalmaknak, és nem is lett volna elég a változások előidézéséhez.

"Bármilyen technológiai vállalat részéről arrogáns dolgo lenne, ha azt állítaná, hogy jelentős szerepe volt az eseményekben" válaszolta Zuckerberg egy újságírói kérdésre. Hozzátette: a forradalmakhoz csupán az kellett, hogy legyen embereknek egy csoportja, akik úgy gondolják, változás kell.

MArk Zuckerberg (jobbra) hajlandó volt öltönyt venni Nicolas Sarkozy kedvéért, de a keze azért a zsebében maradt
France's President Nicolas Sarkozy shakes hands with Facebook CEO Mark Zuckerberg (R) as the latter departs from the Elysee Palace after their meeting, in Paris May 25, 2011. REUTERS/John Schults (FRANCE - Tags: POLITICS SCI TECH BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.