Kurd botrány a török parlamentben
A török állami televízió megszakította élő parlamenti közvetítését, amikor egy kurd politikus az anyanyelvén kezdett beszélni a törvényhozásban.
Az incidens ismét felszította a vitát az Európai Unióba törekvő országban az egykor betiltott nyelv nyilvános használatáról. Elemzők ezt összefüggésbe hozzák azzal, hogy március végén helyhatósági választások lesznek. A kurdok lakta országrészben a kormányon lévő Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) éles küzdelmet vív a szavazatokért a kurdok mellett kiálló Demokratikus Társadalom Pártjával (DTP).
A DTP vezetője, Ahmet Türk az anyanyelvek nemzetközi napját használta fel kurd nyelvű felszólalásához. „Hogy megmutassuk, nincs mitől félnünk, amikor más nyelven szólalunk meg, hogy emlékeztessünk a nyelvek testvériességére, hadd folytassam kurdul beszédemet” – bocsátotta előre a kurd pártelnök, mielőtt eltűnt volna a képernyőkről.
Nihat Ergun, a kormányzó AKP egyik elnökhelyettese provokációnak minősítette Türk magánakcióját, a törvényhozás elnöke, Koksal Toptan viszont leszögezte, a politikusra nem vár büntetés felszólalása miatt.
A török törvények értelmében tilos politikai beszédet mondani nem török nyelven. Ezen a korlátozáson mindazonáltal már enyhítettek, amikor a nemrég létrehozott kurd tv-csatorna lefordította és kurd nyelven sugározta Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök szombati választási beszédét.
Az említett televíziós csatorna januárban kezdte meg az adását, főként a kurdok jogai érdekében kifejtett európai uniós nyomás következtében. A kurd nyelv nyilvános használata tilos volt Törökországban az 1980-as katonai puccstól 1991-ig.