Kudarcba fulladt Washington békekísérlete

A palesztin elnök Kairóban közölte: nem ülnek tárgyalóasztalhoz, amíg Izrael le nem állítja a telepek építését Ciszjordániában. Washington azonban épp kedden jelentette be, hogy erre képtelen rávenni Izraelt, így más megoldásokat keres a békére. De hogyan?

Mahmud Abbasz palesztin elnök csütörtöki kairói sajtóértekezletén kizárta a tárgyalásokat Izraellel, amíg az nem hajlandó befagyasztani az építkezéseket a ciszjordániai zsidó telepeken. "Bármik is a konzultációk eredményei (...) nem fogadjuk el a tárgyalásokat, amíg a kolonizáció folytatódik" — jelentette ki a Palesztin Hatóság vezetője, miután találkozott Hoszni Mubarak egyiptomi államfővel. "Tájékoztattuk erről az amerikaiakat", akik a minap közölték, hogy kudarcba fulladtak a ciszjordániai telepbővítések befagyasztása érdekében tett erőfeszítéseik — tette hozzá.

Abbasz elmondta, hogy mindezt beterjeszti "előbb az Arab Liga állandó bizottsága, majd a palesztin vezetés elé, s azután lesz döntés". Arról nem szólt, hogy elfogadja-e az Egyesült Államok javasolta közvetett tárgyalásokat amerikai égisz alatt.

Palesztin hivatalos források szerint Szaeb Erekat főtárgyaló még csütörtökön Washingtonba utazik, és találkozik Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel. Pénteken követi őt Szalam Fajjad palesztin kormányfő, ő is találkozik Clintonnal egy értekezleten, amelyen az amerikai diplomácia vezetője elmagyarázza Washington új megközelítését azt illetően, hogyan lehetne kivezetni a zsákutcából a békefolyamatot. Ehud Barak izraeli védelmi miniszter már szerda este az amerikai fővárosba utazott, és ott tartózkodik Jichák Molho izraeli főtárgyaló, Benjamin Netanjahu miniszterelnök különmegbízottja is.

Mindez arra enged következtetni, hogy a hangzatos, nyilvánosságnak szóló szólamok ellenére a háttérben folytatódhatnak a tárgyalások. Ugyanakkor azzal, hogy kedden Washington elismerte, nem sikerült Izraelt rávennia telepbővítések felfüggesztésére, az Egyesült Államok azt is beismerte, kudarcot vallott az izraeli-palesztin tárgyalások újraélesztésében.

Daniel Levy volt izraeli béketárgyaló — jelenleg a New America Alapítvány vezető kutatója — kijelentette: már réges-régen be kellett volna látni, hogy halott az a gondolat, miszerint a két önálló és független állam megteremtésén alapuló megoldás kétoldalú tárgyalások révén elérhető. "Nevetséges azt állítani, hogy az efféle békefolyamat még létezik" — mondta. A közel-keleti diplomácia legutóbbi, kudarcra ítélt fejezetét szeptemberben nyitotta meg Barack Obama amerikai elnök, aki azt jósolta a Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő és Mahmúd Abbász palesztin elnök részvételével Washingtonban újraindított közvetlen tárgyalásokon, hogy egy éven belül kölcsönösen elfogadható megállapodásra jut a két fél. Azonban a palesztinok — figyelmeztetéseikkel összhangban - három héttel később megszakították az egyeztetéseket, mivel Izrael nem volt hajlandó meghosszabbítani a ciszjordániai zsidó telepek bővítésére vonatkozó, szeptember végén lejárt moratóriumot.

Az Egyesült Államok diplomáciai és katonai ösztönző elemekkel vegyített javaslatával megpróbálta rávenni Izraelt arra, hogy további 90 nappal meghosszabbítsa az építkezési tilalmat. Washington azt remélte: ennyi idő elég lesz ahhoz, hogy haladást érjenek el a határok kérdésében. Ezáltal a zsidó telepespolitika lekerülhetett volna a napirendről, hiszen a palesztinok és az izraeliek a nekik jutó területeket kedvük szerint irányíthatták volna. Az amerikai diplomácia végül feladta, és kedden bejelentette, hogy kudarcba fulladtak erőfeszítései, ezért alternatív megoldásokat keres, ideértve a korábban kipróbált közvetett tárgyalásokat, az ingadiplomáciát.

Egyes diplomaták sejtetni engedték, hogy az Egyesült Államok most úgy vethet véget a patthelyzetnek, hogy előterjeszti saját elképzeléseit a palesztin állam határairól, és megpróbál ráerőltetni egy megoldást a csökönyös felekre. Azonban kérdéses, hogy képes-e még az Egyesült Államok bármit ráerőltetni bárkire a Közel-Keleten.

Houses under construction are seen in a Jewish settlement near Jerusalem known to Israelis as Har Homa and to Palestinians as Jabal Abu Ghneim December 8, 2010. The United States on Tuesday abandoned its effort to persuade Israel to freeze constructi
Houses under construction are seen in a Jewish settlement near Jerusalem known to Israelis as Har Homa and to Palestinians as Jabal Abu Ghneim December 8, 2010. The United States on Tuesday abandoned its effort to persuade Israel to freeze construction of Jewish settlements, officials said, dealing a blow to efforts to revive Israeli-Palestinian peace talks. REUTERS/Baz Ratner (POLITICS BUSINESS CONSTRUCTION IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.