A Miss Universe szerint gyönyörű a guantánamói támaszpont
Annyira gyönyörű! – sóhajtott fel a terrorizmus vádjával őrzött foglyok tapasztalatának némiképp ellentmondó blogbejegyzésében Dayana Mendoza. A regnáló Miss Universe kolléganője, a Miss USA címmel büszkélkedő Crystle Stewart társaságában nemrég járt egy VIP-körúton a kínzásokról hírhedt börtönkomplexumban.
Mióta tavaly nyáron szépségkirálynővé koronázták, Mendoza már Indonéziában, Spanyolországban, Puerto Ricón és a Bahamákon tett jószolgálati látogatást. – Jöhet Guantánamo! – hirdette ki ezután blogján következő úticélját a szépségkirálynő, aki Venezuela szépeként tavaly nyerte el a Miss Universe címet.
– Először egy nagy ebéden vettünk részt, aztán egy bárban kötöttünk ki, ami a bázison van. Gitmóról beszélgettünk és arról, milyen ott élni. A víz... annyira gyönyörű! Lementünk az üvegpartra, és rájöttem, az évszázadokkal ezelőtt elszórt üvegcserepekről kapta a nevét. Csak úgy szikráztak a napfényben.
Maguk a foglyok – akiknek a vízbefojtást imitáló vallatási technika nyomán radikálisan eltérő élményeik lehetnek a vízről – sem zavarhatták meg a paradicsomi idillt: „Megnéztük a cellákat, a zuhanyzókat, és azt is, hogyan lazítanak. Filmeket néznek, olvasgatnak, művészeti különórákat vesznek. Nem is akartam, elhagyni, annyira nyugodt, gyönyörű hely” – áradozott a 22 éves, caracasi születésű szépségkirálynő, nagyvonalúan figyelmen kívül hagyva a börtöntábor működését övező nemzetközi felzúdulást.
Az érzéketlensége miatt világsajtót bejárt blogbejegyzés nyomán Paula M. Shugart, a Miss Universe Organization elnöke sietve védelmébe vette Mendozát, mondván, ő csak az ott szolgálatot teljesítő amerikai egységeknek és családjuknak köszönte meg a vendégszeretetet. A mindenkori Miss Universe jószolgálati kötelezettségeinek megfelelően évente több jószolgálati úton is részt vesz, ezek egyike volt a Guantánamón tartott „moráljavító” turné.
Guantánamót, ezt a Kuba délkeleti csücskén fekvő területet 1898-as spanyol-amerikai háború után szerezte meg az Egyesült Államok, majd évente fizetendő bérleti díjért „örök időkig” bérbe vette. Az erről szóló csekkeket Havanna 1960 óta nem váltja be. Barack Obama első elnöki intézkedésének megfelelően a rendkívüli nemzetközi felzúdulás kiváltó bázist jövőre felszámolják.