Különadót vetnének ki a milliomosokra
– Alapvető célunk a középrétegek, valamint a szociálisan gyenge rétegek életminőségének javítása, a fiatal családok támogatása. Nem fogunk államosítani, de privatizálni sem. Ugyanakkor száz százalékban állami tulajdonú kereskedelmi bankot kívánunk alapítani, amely a kis-és középvállalkozók támogatásának állami programjának és egyéb közérdekű projekteknek a végrehajtója, a magán pénzintézetek vetélytársa lenne. Természetesen az egységes piaci és kereskedelmi szabályok szerint működne – közölte a pártelnök.
Aki a továbbiakban elmondta, hogy eltörölnék a kórházi napidíjat és megszüntetnék a fizetős, illetve a kétszintű egészségügyi ellátást, mert minden polgárt ugyanolyan szolgáltatás illet meg. Ugyanakkor a páciensek továbbra is napi hatvan koronát (hozzávetőleg 660 forint) fizetnének a kórházi étkezésért. Szeretnék eltörölni vagy lényegesen csökkenteni a gyógyszerek áfáját. Nem tervezik az egészségügyi intézetek privatizálását, de mielőbb megteremtenék a törvényes feltételeit annak, hogy valamennyi kórház közhasznú, nonprofit társaságként működjék.
Sobotka beszélt arról is, hogy a szolidaritás jegyében azok, akiknek az éves bevétele meghaladja a bruttó egymillió koronát, harminc százalékos adót lennének kötelesek befizetni az államkasszába. Mérlegelik a különadók bevezetését a nyereséges távközlési, energetikai multikkal, továbbá a bankokkal szemben, de ennek módjáról és mértékéről a leendő kabinet előzetesen konzultálni kíván az érintettekkel.
– Mindenképpen szeretnénk megváltoztatni azt az országunk számára hátrányos jelenlegi gyakorlatot, amelynek során a csehországi leányvállalatok a sokmilliárdos nyereségüket nem hazánkban forgatják vissza, hanem a külföldi anyaválallataik kasszáját gyarapítják – tájékoztatott a pártelnök.