Külföldre menekült az Arctic Sea ügyének kirobbantója
– Isztambulban vagyok, de ideje tovább menekülnöm – nyilatkozta Vojtenko az Orosz Hírszolgálatnak (RSZN). – Azt javasolták, hogy háromnégy hónapig ne menjek vissza – tette hozza az országot csütörtökön elhagyó egykori tengerész.
Az általa tíz éve létrehozott, néhány éve az orosz Szovfraht tengerészeti szállítmányozási céggel együttműködő weboldal napok óta működésképtelen, Vojtenko szerint hackertámadas miatt. A Szovfraht vezetése ugyanakkor kijelentette, hogy Vojtenko kiküldetésben van Törökországban. Pénteken azonban a cég már a főszerkesztő távozását jelentette be.
–Bízunk benne, hogy Vojtenko úr nemsokára kijózanodva visszatér és tovább fog minket szórakoztatni híreivel – jelentette ki az RSZNnek Mihail Rogozin. A NATO brüsszeli központjában Oroszországot képviselő diplomata szerint Vojtenko számtalan valótlan kijelentést tett az Arctic Sea-vel kapcsolatban.
A 4,7 ezer tonnás hajó máltai zászló alatt július 22én Finnországból indult Algériába, fedélzetén tizenöt orosz tengerésszel és 1,5 millió euró értékű farakománnyal. A hajót két nappal később svéd vizeken állítólag nyolc fegyveres támadta meg, akik irányítása alatt Dániát és Nagy Britanniát elhagyva az Arctic Sea eltűnt az Atlanti-óceánon.
A hajót az orosz hadiflotta kutatta fel, őrizetbe véve a tengerészeken kívül nyolc, észt és lettországi oroszt, akiket Moszkvába szállítottak. A történésekről az orosz elnököt, Dmitrij Medvegyevet a védelmi miniszter rendszeresen tájékoztatta. (Igaz, Anatolij Szergyukov nyilatkozatai olykor ellentmondtak Rogozinnak. Utóbbi szerint a hajót a NATO segítségével, Szergyukov szerint a katonai szövetség közreműködése nélkül találták meg a Zöldfokiszigetek partjainál.)
A hazatérő tengerészeket egy héten át hallgatta ki a Szövetségi Biztonsági Szolgalat (FSZB), csak ezután térhettek haza. A Ladnij orosz hadihajó által kísért, Novorosszijszkba tartó, meglepően lassan haladva jelenleg Gibraltárnál járó Arctic Sean maradt kapitány és három szakember csak az elmúlt napokban adott magáról életjelet telefonon.
A szokatlanul sokáig tartó kihallgatás, az egyébként nem túl értékes árut szállító hajó magas szinten figyelemmel kísért felkutatása kapcsán a sajtóban és a Vojtenko által szerkesztett hírportál anyagaiban felmerült, hogy az ügy mögött tiltott fegyverszállítás és titkosszolgálati érdek húzódhat meg.