Kulcsjelentőségű győzelmet aratott Aszad hadserege

Hirbet-Gazalet visszaszerzésével újra Damaszkusz ellenőrizhet egy nagy nemzetközi tranzitútvonalat.

Kulcsjelentőségű déli várost foglalt vissza a lázadóktól Szíriában Bassár el-Aszad elnök hadserege – jelentette a Reuters. A Szabad Szíriai Hadsereg egységei szerdán vonultak ki Hirbet-Gazaletből, miután két hónapon át bombázták őket, és nem kaptak elég fegyvert a város védelméhez. Hirbet-Gazalet a Haurán-fennsíkon fekszik, mindössze 17 kilométerre a két éve kitört forradalom gyújtópontjától, Deraától: az itt épült autópálya kiemelt nemzetközi tranzitútvonal, amelyen a forradalom előtt több milliárd dollár értékű áru haladt át Európából és Szíriából Jordánia felé.

A városnál a tranzitútvonalat két hónapja vágták át az FSA egységei, akik körében most állítólag nagy a felhördülés, amiért Jordánia nem segített célba juttatni a nekik szánt fegyvereket. Megtorló akcióktól félve Ammán általában óvatosan foglal állást a nyilvánosság előtt a forradalommal kapcsolatban. Az a 448 ezer szír menekült, aki most a területén létesített táborokban tengődik, 590 millió dollárba, a GDP három százalékába került Jordániának.

A fegyverhiány miatt szerdán ezer ellenzéki katona vonult ki Hirbet-Gazaletből, amelyet most észak és nyugat felől is támadnak a kormányerők. „Visszamehetnénk, de minek. Töltényünk sincs” – mondta keserűen az ellenzéki erők parancsnoka a Reutersnek. Jordániában kormányzati támogatással működik egy szír ellenzéki tanács, amelynek vezetője a hirbet-gazaleti lázadók kérésére csak széttárta a karját, azt állítva, nem tud segíteni.

Az Egyesült Államok mostanában a szír felkelők felfegyverzésén gondolkodik, hivatalosan azóta, hogy szárnyra keltek az első hírek, amelyek szerint az Aszad-rezsim vegyi fegyvereket – szarint – vetett be az ellenzéki egységekkel szemben. Erre még nincs minden kétséget kizáró bizonyíték, ahogy arra sem, amivel Carla del Ponte volt ICTY-főügyész állt elő egy vasárnapi interjúban, vagyis hogy fordítva, szarint az ellenzék vetett be a kormányerők ellen.

Eközben Wall Street Journal szerint a Pentagon már forgatókönyveket ír arra az esetre is, ha Szíria esetleg több részre esik szét a forradalom miatt. A WSJ által megszellőztetett elképzelések szerint az amerikaiak ekkor bufferzónát hoznának létre Szíria és Jordánia határán, hogy biztosítsák a menekültek útját. Washington kitartóan állítja, hogy nem akar katonákat Szíriába küldeni, ami azt jelenti, hogy arab országok egységeinek – valószínűleg katariaknak és szaúdiaknak kellene biztosítaniuk a zónát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.